Prostřednictvím questingu poznáte své okolí a objevíte poklad!

Prostřednictvím questingu poznáte své okolí a objevíte poklad! image not found

V předchozích článcích jsme se blíže seznámili s geocachingem. Obdobnou aktivitou je questing, jeho starší bratr, který vás pomocí indícií dovede až k pokladu. Vyzkoušet si jej můžete také v Hranicích!

Questing je starším bratrem geocachingu, i když v naší republice jej známe pouhých 6 let.

Počátky geocachingu se datují do roku 2000, kdy byla tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem zrušena umělá odchylka přidávaná do signálu GPS. Zlepšení přesnosti navádění vojenského navigačního systému a umožnění jeho využití i pro civilní obyvatelstvo otevřelo dveře vzniku geocachingu. První dosud aktivní kešku v České republice založenou 1. 6. 2001 můžeme nalézt u Štramberku.

Questing vznikl v USA v roce 1995, o 5 let dříve než geocaching. Vyvinula jej nestátní nezisková organizace VitalCommunities ve Vermontu za účelem místního rozvoje cestovního ruchu. Do České republiky se questing dostal v roce 2012. A co si vlastně pod pojmem questing můžeme představit? Questing neboli hledačka slouží především k zábavě a k poznávání oblasti a historie dané lokality. Často vás zaujme příběhem, který se k místu váže a trasou, která je zvolena. Na konci každé hledačky vás čeká zasloužený poklad.

Jak na to?

Na stránkách www.questing.cz si vyhledáte oblasti, v nichž se chcete na hledačku vydat a v seznamu nebo na mapě si zvolíte tu, která vás zaujala. Po jejím otevření se dozvíte základní informace ke questu, jako je délka trasy, přístupnost, pro koho je quest vhodný, odkud je možné se na hledačku vydat (tzv. nástupní místo) a další doplňkové informace. Dále zde naleznete ikonu „Hledačka ke stažení“, kde si můžete prohlédnout text hledačky, hledačku si stáhnout a vytisknout.

Často jsou podklady k hledačce fyzicky dostupné ve formě letáčku v informačních a turistických centrech. Ten většinou obsahuje stejné informace jako na webu. Kromě délky trasy, pro koho je určen, vybavení na cestu (psací potřeby apod.) aj. je součástí mapa a samotný (často v rýmech psaný) text, který vás bude navádět, kudy se máte vydat a jaké úkoly máte cestou plnit. Zpravidla se budete ubírat po jednotlivých stanovištích a zapisovat indicie, které zde naleznete. Na konci z těchto nápověd vyluštíte šifru, která vás opravňuje k získání pokladu.

 

Questing v Hranicích a okolí

Několik zajímavých hledaček naleznete také v našem okolí.

  • Máte-li pro strach uděláno, vydejte se po stopách dávných zločinů s hledačkou Hříšní lidé města hranického.
  • Fandíte-li regionálním řemeslníkům, farmářům a výrobcům, můžete je navštívit s hledačkou Dobroty Moravské brány.
  • Milovníkům historie doporučujeme novou lipenskou hledačku Po stopách lipenských židů, kterou je možné absolvovat pouze v sezoně od 1. března do 31. října.
  • Hledačka Po stopách předků vás provede historickým centrem města Holešova. Úvodní slova z této hledačky zakončí naše dnešní povídání:

„Památky k návštěvě každého lákají, vícero podob však v sobě skrývají.

Vydej se proto po stopách předků, cestu ti ukáže pár němých svědků.

Postupně slovíčka do textu doplňuj, s hotovou tajenkou do cíle upaluj.

Na konci cesty čeká tě odměna, tak s chutí do toho, hra právě začíná.“

(do)

Tak kdy se vydáte za pokladem?

 

Články o geocachingu

1. díl Cestou necestou za pokladem-nepokladem, aneb geocaching

2. díl Začínáme s geocachingem

3. díl Dobrodružné hledání aneb Geocaching na Hranicku

4. díl Geocachingová výprava do kovářského města

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář