Základní pojmy a typy keší, aneb Začínáme s geocachingem

Základní pojmy a typy keší, aneb Začínáme s geocachingem image not found

2. díl

Obecnému pojetí hry geocaching jsme se věnovali v minulém článku. Abychom mohli představit tuto zábavu přímo na Hranicku, je potřeba se ještě seznámit se základními pojmy, na které můžete v geocachingu narazit. Vysvětlíme rovněž rozdíly mezi jednotlivými typy keší.

 

Jaké pojmy vás v geocachingu neminou?

ATRIBUT – nachází se v popisu kešky. Jedná se o malé obrázky, které informují o vlastnostech kešky – například je-li vhodná pro děti, pro výpravu s pejsky, je-li dostupná celoročně/24 hodin denně apod. Dokonce se zde můžete dozvědět, že je v oblasti úkrytu velká pravděpodobnost výskytu klíšťat a hadů.

GEODÁLNICE – je-li keš často navštěvována, může se stát, že k ní časem povede geodálnice, tj. vyšlapaná cestička. Pro někoho to může být přínosem, protože ví, že je na správné cestě, někomu však existence geodálnice u kešky může pokazit dobrý pocit z hledání.

GEOROBOTEK – je dítě asistující u lovu kešky. Děti jsou skladné, projdou i hůře prostupným terénem a můžeme je využít na „špinavou práci“. Poprvé bylo toto označení použito roku 2007 v článku „Zneužívání dětí při geocachingu“ a ujalo se do té míry, že mezi kačery zdomácnělo. Existují také keše, které jsou přímo zaměřeny na georobotky.

KAČER/GEOCACHER – kačer je slangové pojmenování toho, kdo se zabývá geocachingem. Vzniklo z počeštělého anglického názvu „geokečr“. Patříte mezi kačery i vy?

LOG/ZÁZNAM – zápis provádíme fyzicky do logbooku (deníčku, archu apod.) v kešce a virtuálně na stránkách geocachingu. Můžete zde poděkovat ownerovi za založení keše, případně se s ostatními kačery podělit o zážitky a dojmy spojené s hledáním kešky. Při zalogování si jen dejte pozor na tzv. spoilery – viz dále.

MUDLA/GEOMUDLA – název pochází z knih o Harry Potterovi, ve nichž je mudla ten, kdo neumí čarovat. V geocachingu je takto označovaná osoba nezasvěcená do této zábavy. Kačeři by měli být obezřetní při hledání kešky, aby na ni neupozornili mudly, kteří by pak mohli kešku odcizit nebo znehodnotit.

MUDLOKARTA/INFORMACE PRO NÁHODNÉ NÁLEZCE – jedná se například o nálepku, kartičku apod., která informuje náhodné nálezce, že se jedná o schránku hry geocaching a prosbu, aby tato schránka nebyla ničena a přemístěna.

NÁPOVĚDA/HINT – jedná se o text nebo obrázek uvedený u popisu kešky, který může být kačerovi nápomocný k nalezení kešky. Textová nápověda bývá šifrovaná do jednoduchého rébusu. Zakladatel kešky si sám zvolí, jak moc konkrétní má nápověda být. Někdy jdete přímo na jistotu (například: „prostřední sloup“), někdy owner pouze lehce naznačuje, jak kešku nalézt, někdy není nápověda uvedena vůbec.           

PRÉMIOVÉ ČLENSTVÍ – informace na stránkách www.geocaching.com jsou pro všechny zaregistrované zdarma přístupné. Můžete se však stát prémiovým členem, kdy po zaplacení členského poplatku získáte mnohé výhody oproti běžným uživatelům. Můžete například hledat kešky, které jsou běžným uživatelům nepřístupné, využít pokročilý filtr vyhledávání kešek apod.

SPOILER – informace s podrobnostmi o kešce, kterou prozradí nálezce kešky v logu. Tyto informace sice pomohou k nalezení kešky, ale naprosto zničí zážitek spojený s hledáním. Je to stejné, jako když někomu prozradíte děj a závěr filmu před tím, než ho dotyčný viděl. Spoilerem může být také fotografie zachycující úkryt keše, kterou nálezce vloží do komentáře při logování.

ZAKLADATEL KEŠE/OWNER – ownerem je kačer, který založil keš, jenž je mu publikována na stránkách geocachingu. Tento zakladatel se pak stává majitelem a správcem kešky. Úkolem a povinností ownera je sledovat stav kešky, reagovat na žádosti kačerů o údržbu, porovnávat zápisy v logbooku s logy na webu apod.

Co z toho owner má?

Jedinou odměnou ownera za práci vynaloženou na založení a údržbu kešky jsou pochvalné logy nálezců. Proto se pokuste nahradit prosté „díky za keš“ skutečným poděkováním s vyzdvihnutím předností keše. Zde musíme říct, že se nám velmi zamlouvá komunikace, která probíhá mezi kačery prostřednictvím logů. Zatímco se například na sociálních sítích často setkáváme se vzájemným urážením a slovním napadáním uživatelů, v komunitě kačeru je to výjimečný jev.

 

Typy keší

Keše můžeme členit podle různých kritérií: podle zakladatele, velikosti, umístění, obtížnosti nalezení, náročnosti terénu apod. Nejdůležitějším parametrem třídění kešek je však jejich typ. Mezi základní typy keší patří:

TRADIČNÍ KEŠ („tradička“ – TraditionalGeocache) – v seznamu kešek ji poznáte podle obrázku zelené krabičky. Je to nejběžnější, základní typ keše. Souřadnice navádí přímo na místo, kde se keš nachází. Je tvořena minimálně obalem a logbookem. Pro začínající kačery doporučujeme právě tento typ kešky.

MYSTERY KEŠ („mysterka“ – MysteryCaches, UnknownCaches) – keš označována modrým otazníkem. Mysterky se většinou nenachází na výchozích souřadnicích, pokud ano, je třeba k jejich odlovení například získat kód k otevření zámku podle instrukcí v popisu keše. Nejběžnější je však umístění mimo zadané souřadnice. Kešku nalezneme po splnění určitého úkolu, výpočtem, vyřešením hádanky apod. Mezi mysterky patří například i noční keše (na které je kačer naváděn pomocí svítilen) nebo challengecache (keše s výzvou – zalogování keše je možné až po jejím splnění).

MULTI KEŠ („multina“ – Multi-Chache) – označována ikonou zobrazující dvě žlutooranžové krabičky. Řadíme ji k tzv. průvodcovským keším. K nalezení kešky je většinou nutné navštívit dvě i více míst. Podle indicií v popisu kešky potom zjistíme souřadnice, kde se nachází tzv. finální keš, tedy fyzická podoba kešky.

 

Nyní máte už dostatek obecných informací z oblasti geocachingu. Příště se můžete těšit na geocaching přímo v Hranicích a okolí, ať se můžete vrhnout na tuto dobrodružnou zábavu i u nás. A třeba nám pak budete pravidelně zasílat do redakce vaše pátrání!.

(do)

Foto: wiki.geocaching.cz

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář