Cestou necestou za pokladem-nepokladem, aneb geocaching

Cestou necestou za pokladem-nepokladem, aneb geocaching image not found

Hledáte nové turistické cíle a tipy na výlety? Zábavu pro děti i dospělé? Nechcete utrácet za drahé vstupné, a přesto chcete něco zažít? Chcete se na chvíli vrátit do bezstarostného dětství a pustit se do honby za pokladem? Chcete zábavnou formou vyplnit čas mezi obchodními schůzkami, čekáním na vlak apod.? Pak je geocaching aktivita právě pro vás.

Geocaching je celosvětová turistická hra, kdy „hráči“ na základě GPS souřadnic hledají ukryté schránky (anglicky cache - česky označované jako kešky). Kešky jsou ukryty po celém světě a mohou vás zavést na zajímavá a významná místa.

Prvním krokem je zaregistrování a přihlášení na stránkách www.geocaching.com. Vyberte si místo, kde máte zájem hledat kešky a dále keš, která vás zaujala.

Zobrazí se vám stránka s popisem kešky. Zde se dozvíte název a velikost kešky, kdo je jejím zakladatelem, kdy byla založena, jaká je obtížnost nalezení, jak náročný je terén, ve kterém budete kešku hledat. Je zde popis keše, dále tzv. hint neboli nápověda (vyluštěním jednoduchého rébusu zjistíte nápovědu, která vám bude nápomocna při hledání), v neposlední řadě také logy (zápisky) všech návštěvníků, kteří kešku již nalezli, a především na stránce naleznete GPS souřadnici, která Vám přiblíží umístění kešky.

Jednodušší kešky lze najít i bez použití GPS přístroje. Například zadáním GPS souřadnice na stránkách www.mapy.cz zjistíte přesné umístění a na to místo se poté můžete vydat. K nalezení vám může posloužit i výše zmiňovaná nápověda. Kešky umístěné v náročnějším terénu je dobré hledat pomocí GPS přístroje nebo mobilního telefonu. Do chytrého telefonu je možné nainstalovat například aplikaci c:geo s mapovými podklady maps.me. Telefon vás poté navede přímo na místo, kde se keška nachází. K hledání si s sebou nezapomeňte vzít propisku (občas je umístěna i v kešce) a výměnný předmět (hračku apod.).

Různé tvary, velikosti, vzhled i místa

Kešky mají různou velikost a vzhled. Může jí být krabička, pouzdro, dóza apod., která obsahuje tzv. logbook, do kterého zapíšete svou návštěvu – zpravidla datum (případně čas) nalezení kešky a přezdívku užívanou na stránkách geocachingu. Můžete také připsat osobní poznámku, například jak se vám keška líbila, co jste při jejím nalézání zažili zajímavého apod. Kešky větších rozměrů mohou obsahovat také předměty určené k výměně. Platí pravidlo, že pokud si z kešky něco vezmete, zanechejte v ní věc ve stejné nebo vyšší hodnotě. Výměnné předměty by měly být trvanlivé a odolné. Po zápisu je nutné kešku schovat stejným způsobem, jakým byla ukryta. Pravidlem je, že u hledání musíte být nadmíru obezřetní a nenápadní. To především ze dvou důvodů: abyste neprozradili ostatním hledačům, kde se keška nachazí a nezkazili jim tak radost z jejího nalezení. Druhý důvod je, aby kešku nenalezl náhodný kolemjdoucí, který by ji mohl odcizit, případně zničit.

Poté je zapotřebí kešku tzv. zalogovat – na stránkách geocachingu zadáte u dané kešky příkaz „zalogovat návštěvu“, zde zapíšete datum nalezení, typ logu (nalezena, nenalezena, žádost o údržbu a jiné), text logu (zde můžete napsat vzkaz a poděkování pro zakladatele kešky a pro ostatní kačery, co se vám na kešce líbilo, jak se vám líbí místo, na které vás pátrání zavedlo apod.). Text by však neměl obsahovat nic, co by ostatním kačerům napovědělo něco bližšího o umístění. Pokud máte v mobilním telefonu připojení na internet, lze se zalogovat přímo z telefonu v aplikaci (například v již zmiňované c:geo).

Jako zkušenější geocacher můžete založit i svou vlastní kešku, kterou budete spravovat.

A nyní vám nic nebrání v honbě za pokladem. Vydáte se za keškou sami, vezmete svého partnera nebo partnerku, užijete si výlet společně s přáteli či dětmi? To už je pouze na vás. My vám přejeme spoustu nezapomenutelných zážitků a úspěšných geovýprav.

(do)

 

V dalším díle se můžete těšit na slovníček pojmů a konkrétní typy kešek. A geokešingový "seriál" zakončíme keškami na Hranicku a Lipensku!

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář