Dobrodružné hledání aneb Geocaching na Hranicku

Dobrodružné hledání aneb Geocaching na Hranicku image not found

Chcete, aby vaše procházka v blízkosti vašeho bydliště měla svůj cíl? Co takhle zkusit geocaching? O základech geocachingu jsme se zmiňovali již v předchozích článcích, teď bychom vás rádi pozvali na geovýpravu v Hranicích a okolí.

Pokud se zaregistrujete na stránkách www.geocaching.com, možná budete překvapení, kolik schránek s keškami a zajímavých míst se nachází poblíž vašeho bydliště nebo zaměstnání.

 

Proč začít s geocachingem na Hranicku?

Snad každý den procházíte zákoutím Hranic, aniž byste tušili, že právě v těchto místech bylo v minulosti vykonáváno právo útrpné, a bez povšimnutí kráčíte Galašovou ulicí kolem nenápadného domku, který býval první nemocnicí pro chudé. Chtěli byste se o těchto místech dozvědět více? Vydejte se s hranickými keškami po stopách dávných časů. Naleznete zde také série multikešek, které mapují dějiny židovské obce v Hranicích, historii hranické železnice nebo již zmíněné nemocnice. 

Věděli jste například, že počátky výstavby hranické nemocnice spadají do roku 1937, ale s nástupem nacistické okupace a obavou, že by byla nemocnice zabrána pro vojenské účely, nebyla nikdy oficiálně otevřena, a postupně se rozrůstala a vyvíjela až do dnešní doby? Nebo že na území Hranic existovalo v minulosti několik nemocnic na různých místech, mimo jiné: Panský špitál na dnešním Školním náměstí, později v ulici Na náspech, Bratrský špitál na Šromotově náměstí, Městská nemocnice na Třídě 1. máje?

Pokud si uděláte čas a pročtete si popis jednotlivých kešek, můžete se dozvědět nejen tyto informace, ale také spoustu dalších zajímavostí, které se pojí k jednotlivým místům, ať se již jedná o faktické historické údaje nebo smyšlené pověsti.

Co se týče okolí Hranic, můžeme doporučit keškovací výpravu do nedalekých Teplic nad Bečvou. Zde se nachází několik tradičních keší, ale také multikeše, které vás provedou jednotlivými lázeňskými domy, prameny teplické kyselky a seznámí vás s uměleckými díly a lázeňskou architekturou.

 

Pozor na nebezpečí!

Avšak dovolte nám malé upozornění. Zatímco v Hranicích vám při hledání klasické městské kešky hrozí maximálně ušpinění špiček bot, v Teplicích i na jiných místech se můžete setkat s keškami ukrytými v neprostupných a nebezpečných oblastech. Máme jisté tajné informace od členů hranického hasičského záchranného sboru, že seškrabování kačerů spadnuvších ze skal a jejich vyprošťování z těžko přístupných terénů nepatří k jejich oblíbené pracovní činnosti. Proto, prosíme, dbejte na kontrolu obtížnosti kešky. Ta je vždy vyznačena v úvodu pomocí hvězdiček. Jedna hvězdička značí naprosto schůdný terén bez většího nebezpečí, pěti hvězdičkami je označován terén velmi náročný a nebezpečný. Keška se může nacházet například v korunách stromů, skalních převisech, jeskyních,…

V nedalekém Valašském Meziříčí je dokonce multikeš s obtížností 5*, kde se při hledání indicií budete nacházet i pod vodní hladinou. Proto přihlédněte ke své zdatnosti a vybavenosti (náročné kešky občas vyžadují například lezecké vybavení apod.) a raději nepřeceňujte své síly.

 

Cesta k dalším informacím

Jako správní geokačeři však nemůžeme prozradit víc než obecná data. Podrobnější informace jsou určeny pouze očím zaregistrovaných na stránkách www.geocaching.com.

(do)

Další velmi zajímavou keškařskou oblastí je blízký Lipník nad Bečvou. Tomu se budeme věnovat příští týden. Třeba nám do té doby napíšete do komentářů své zážitky při hledání kešek v Hranicích :) Těšíme se!

 

O geocachingu jsme již psali:

1. díl Cestou necestou za pokladem-nepokladem, aneb geocaching

2. díl Základní pojmy a typy keší, aneb Začínáme s geocachingem

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář