Divadlo Ventyl připravuje novou hru a my mohli být u toho!

Divadlo Ventyl připravuje novou hru a my mohli být u toho! image not found

Dva nahatý chlapi a Dokud nás milenky nerozdělí - to jsou dvě divadelní představení, v nichž v současnosti baví herci z divadla Ventyl své publikum. Hranické divadlo však pro věrné obecenstvo pilně připravuje další inscenaci. Zkoušky jsou v plném proudu a my měli tu čest být na první z nich. Jak herci obstáli? Křičel režisér tak, až praskaly okna? A přišel na zkoušku vlastně vůbec někdo? Pojďte s námi nahlédnout do divadelního zákulisí.

Divadlo Ventyl má za sebou první hrané zkoušky další připravované hry. I tentokrát padla volba na komedii, navíc s detektivní zápletkou a jak jinak než s překvapivým závěrem. Liga proti nevěře, hra Zdeňka Podskalského, však není ventylovskému publiku až tak neznámá. Divadlo ji publiku představilo v roce 2014 a 2015. I ti, co komedii tehdy viděli, se však mají na co těšit. Současná verze má aktualizované herecké obsazení a stávající herci zase více zkušeností. Jak to víme? Protože jsme mohli být při první zkoušce. Jdete na ni s námi?

 

Liga proti nevěře

Je čtvrtek a já dle dohody vyrážím směr Sokolovna, kde má divadlo Ventyl své zázemí. I když přicházím v roli pouhého diváka, nemůžu se zbavit nervozity. Jako bych sama měla odehrát hlavní roli! Proběhne zkouška hladce, nebo budu svědkem rozzuřeného režiséra v akci? Kdo četl (možná trochu kontroverzní) rozhovor s Kamilem Štroncerem, zakladatelem divadla, jistě chápe mé pocity. Jak sám předseda, režisér, herec, kulisák, účetní… v jedné osobě prohlásil, nemá potřebu si lhát do kapsy. Je přímý, nekompromisní, kritický. O to více jsem po pravdě na zkoušku zvědavá.

Po milém přivítání přichází na řadu seznámení s herci. V hlavních rolích se představí Jitka Štroncerová jako Annie, Vlasta Navrátilová jako Mary, Kamil ztvární Franka. Svou roli bude mít také Markéta Burianová, která má však dnes na starosti nápovědu, a Ivan Ptáček, jenž zde chybí (jeho chvíle teprve nastane). Chybět ale nemůže důležitá inspice - Lenka Mácová.

Po nezbytné organizaci nejbližšího vystoupení a vyřešení problému v podobě chybějící nápovědy, dopravy, upřesnění kdy a kde... se jde rovnou na věc.

Vše důležité je již připraveno - stůl, dvě židle představující budoucí gauč, další židle určující vstupní dveře i dveře do dalších místností. “Tady je jako skříň, tady bude okno, zde jedny dveře, tady druhé dveře, tam krb…“, seznamuje herce se scénou režisér, který se vzápětí vrhá pod stůl a hraná zkouška oficiálně začíná.

Milenec schovaný pod stolem, nešťastná manželka lomící rukama, aneb „co se stane, až nás tady spolu manžel nachytá“. Místo manžela se však objevuje Mary, hledající u Annie svého manžela. Bude jím Frank? …

Jsem překvapena. Doposud byli všichni k sobě milí, žádné dusno se nekoná. Nevidím nervozitou orosená čela, neslyším ani jeden třesoucí se hlas. Režisér tedy nebude takový cholerik, jak se může zdát. Zatím jde vše jako po másle. Tedy dokud herci nezapomenou text:

Kamil: “Nápověda! Kde seš?”

Markéta: “Tady. Vím, kde jste!

Kamil: “Ale my to nevíme, tak nahoď,”

Markéta (nešťastně):“Počkejte… Vlastně asi nevím.”

Kamil (mávne rezignovaně rukou): “Tys nedávala pozor ani před třema rokama, jak jsme to hráli.”

Markéta (káravě, zároveň přátelsky):“Já tě pleštím.” :)

Neméně důležité je postavení herců („Tady nestůj, tady mi budeš stínit.“) a načasování. Kdy se pohnout doprava a kdy doleva? Kdy přijít a kdy odejít? To vše jsou detaily, na kterých nejen při premiéře záleží a režisér si je toho dobře vědom. Po odehrání svých replik se přemisťuje z pódia do publika, odkud udílí pokyny, rady, podněty. Z místa, kde běžně sedí stovky diváků, občas zazní pochmurné „nooo… musí si to sednout” doplněné o mnohem pozitivnější “ale je to první hraná zkouška, jsem v klidu,“ následované „to bylo přesně ono, tak to budeš hrát“.

Hodina uplyne jako nic a herci pomalu končí svou první zkoušku. Po celou dobu se dobře bavím a už se těším na premiéru. Kdy že proběhne? „Zatím máme dány dva květnové termíny, ale ani jeden z nich není v Hranicích. Zde ještě přesné datum neznáme,“ prozradil Kamil Štroncer a doplnil, že Ligu proti nevěře chce skalním fanouškům představit v kavárně U Mlsné kočky. Budeme vás informovat, kdy přesně to bude.

Za okny už svítí lampy, je nejvyšší čas vydat se do svých domovů. Děkuji za pozvání na zkoušku a loučím se se "zdravým pevným jádrem Ventylu". Nabídku hrát v divadle však musím odmítnout. Prozatím...

 

Liga proti nevěře

Autor: Zdeněk Podskalský

Režie: Kamil Štroncer

 

Annie - Jitka Štroncerová

Frank - Kamil Štroncer

Mary - Vlasta Navrátilová

Dále hrají - Markéta Burianová, Ivan Ptáček

 

Hledáte návod, jak zvládnout milostný troj až čtyřúhelník? Pak si rozhodně Ligu proti nevěře, situační komedii 70. let minulého století, nenechte ujít.

Začínající záletníci dostanou užitečné rady do života, staří praktici se přiučí, jak také lze využít domácí krb, kamna, či vanu. Uchvátit dvě ženy současně většinou nebývá pro zkušeného proutníka problém, nejedna dobře naplánovaná akce však nakonec selhala ze zdravotních důvodů.

Vzorným manželkám situaci občas komplikuje milenec ve skříni nebo manžel v koupelně, ale když se banální nevěra změní v hříšnou náruživost, nepomůže ani útěk oknem, zvláště pokud je ve třetím patře. Vše vyřeší Liga proti nevěře, pokud to ovšem nebude trochu jinak...

 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář