Myšlenka se stala skutečností. Tragické události v Simře (zaniklá osada nedaleko Soběchleb) budou připomenuty Křížovou cestou.
- 07.04.2019 13:30 - 07.04.2019 16:00
- Soběchleby
„Křížovou cestu smíření“, která bude připomínat zánik obce Símře na Přerovsku a obecněji pak všechny oběti komunistické kolektivizace ze Záhoří, požehná v neděli 7. dubna 2019 biskup Josef Nuzík.
Konkrétní událostí, od níž se akce odvozuje, je vyhnání sedláků hospodařících v malé osadě Símře nedaleko Soběchleb. Všechny čtyři tamní sedláky komunisté v 50. letech uvěznili a jejich rodiny odvezli na Vysočinu bez možnosti návratu. Poslední zbytky domů v Símři byly srovnány se zemí před několika lety, dnes na místě bývalé osady stojí jen kaplička.
„Když jsem tuto akci plánoval, ani mě nenapadlo, že se trefíme přesně na den do výročí,“ pokračuje P. Červenka, který se prý až posléze dozvěděl, že k vystěhování osady došlo 7. dubna 1952.
Tragické události připomene obřad, který v neděli 7. dubna od 13.30 povede biskup Josef Nuzík. „Nejprve se shromáždíme u kaple v Símři, kde otec biskup požehná čtrnáct křížů. Ty pak poneseme a postupně je budeme usazovat u silnice do Soběchleb jako zastavení nové ‚Křížové cesty smíření‘.
Na závěr bude od 15.00 ve farním kostele v Soběchlebích sloužena mše svatá za všechny oběti násilné kolektivizace z celého Záhoří,“ doplňuje P. Červenka.
„Při setkání budeme myslet na všechny, kterých se bolestně dotkla násilná kolektivizace a komunistický teror v 50. letech,“ uvedl P. Josef Červenka
Také děkuji všem, kteří svým úsilím, prací a přípravou pomohli vyrobit a poté instalovat kříže a zapojí se do do celé akce.
Pán vám žehnej.
P. Josef Červenka
Více o události a historie ZDE:
Článek Osada Simře na Přerovsku padla za oběť kolektivizaci. Na místě zbyla jen kaplička