Technické památky

Maršálkův větrný mlýn

Maršálkův větrný mlýn image not found

Jen pár kilometrů od Hranic můžete navštívit jeden z nejhezčích mlýnů nejen na Moravě, ale i v celé ČR. Pokud vám nevadí jízda do kopce, vezměte kolo, rodinu či známé a vydejte se do Partutovic.

Na okraji Partutovic se vám za námahu odmění národní kulturní památka - Maršálkův větrný mlýn stojící na kopci minimálně již od roku 1837. Od roku 1894 byl v držení rodiny Maršálků, odtud tedy jeho název. Mouka a ječmenná krupice se zde mlela až do okupace, kdy došlo k zapečetění mlýna a ten začal chátrat.

Mlýn sloužil také k filmařským účelům. Vidět jej můžete ve filmu “Tam, kde mele vítr”, amatérském filmu o posledním mlynáři z rodu Maršálků “Gustýnek” a svá “Šumná města” zde točil také arch. Vávra.

Místem vás rádi provedou po předchozí domluvě Kandlerovi, pokračovatelé mlynářského rodu. Fotit i natáčet videa můžete zcela zdarma, symbolické vstupné 10 korun zaplatíte formou pohledu. A když poprosíte, můžete zavítat i do Malého muzea kol.

 

Kiosek U Větrného mlýna

Po prohlídce zchladíte žíznivý krk v místním Kiosku U Větrného mlýna, který začátkem dubna odstartoval svou čtvrtou sezonu. Příjemné posezení na zahrádce, dětské hřiště s hračkami, “desítka” Radegast a “dvanáctka” Plzeň, k tomu domácí dezerty, grilovačky a zahradní párty dělají z kiosku místo, kam se návštěvníci rádi vracejí. Zařídí vám zde oslavy, svatby, rozlučky i slučáky. A když budete mít štěstí, můžete tu potkat srnku Karolínku a zkusit si ji pohladit.

 

K Maršálkovu větrnému mlýnu se dostanete i autem po prašné polní cestě odbočením ze silnice, která spojuje Partutovice a Střítež nad Ludinou. Tak neváhejte a přijďte na kukandu i ochutnávku.


 

Maršálkův větrný mlýn

Partutovice 78

www.partutovice.cz/vetrny-mlyn/

 

Otevírací doba

Dle telefonické domluvy na telefonním čísle 581 625 293.

Tel.: +420 581 625 293

 

Vstupné

Vstupenka formou pohledu za 10 Kč.