Pro rodiny s dětmi

Zahradní železnice ve Všechovicích - Vláčky u Šatánků

Zahradní železnice ve Všechovicích - Vláčky u Šatánků image not found

Ve Všechovicích byste opravdový vlak hledali marně. Přesto zde uslyšíte hlášení nádražního rozhlasu a houkání lokomotiv. Kde přesně? Místní ví a rádi vás nasměrují na zahradu k Šatánkům, kde vznikla impozantní zahradní železnice.

Pan Otakar Šatánek si původně chtěl postavit menší kolejiště v koutu zahrady, avšak jeho více než desetiletá vášeň pomohla vzniku nejen sto padesáti metrům kolejí, ale také mostům, kostelům, hradu a dokonce i dalešickému pivovaru se slavným Pepinem.

Ve Všechovicích se z nádraží Šatov vydávají vlaky po dvou pravidelných okruzích. Vidět tak můžete osobní vagony, ve kterých sedí cestující, a před nádražní budovou postávajícího výpravčího.

Na kolejích nechybí ani nákladní vagony rakouské výroby, pražce, mosazné koleje, vše dokreslují různě rozmístěné postavičky, rodinné vily se zahradami, hospoda, obecní úřad, hasičská zbrojnice a dokonce zmenšenina hradu Krašov. I na detailech záleží. V případě této fascinující železnice jde o propracované zídky, dlažbu na peronech či u domů, záhonky i stromy.

Celá místní železnice je o to zajímavější, že drtivá většina pochází z rodinné dílny.


 

Zahradní železnice Všechovice

Všechovice 150

753 53 Všechovice

Telefon.: 724 046 896

 

Otevírací doba

Celoročně po předchozí domluvě.

 

Vstupné

Dobrovolné

 

Bezbariérový přístup.