Muzeum na faře v Bělotíně
Názvem Muzeum na faře je souhrnně označován soubor tří samostatných muzejních expozic umístěných na faře v Bělotíně: Muzeum zemědělské techniky, Pamětní síň ThDr. Jaroslava Studeného a Pamětní síň prof. Lumíra Pivovarského
Muzeum zemědělské techniky
Díky projektu „Venkovská muzea pod společnou střechou“, na kterém se podílela Hranická rozvojová agentura a také partnerská obec Kolonowskie v Polsku, mohou návštěvníci zavítat do Muzea zemědělské techniky a zjistit, jak se žilo, hospodařilo a bydlelo na venkově.
V expozici naleznete zemědělská vozidla, nářadí, stroje a nástroje z dob dávno minulých. Poznáte, k čemu byly tyto exponáty určeny a jakým způsobem je naši předkové používali.
Pamětní síň ThDr. Jaroslava Studeného
ThDr. Jaroslav Studený byl významným pedagogem a knězem. Byl často pronásledován politickým systémem. V roce 1942 byl nasazen na nucené práce v Berlíně, roku 1972 byl zatčen a odsouzen za výrobu náboženských tiskovin k odnětí svobody.
Během svého působení v Bělotíně měl velké zásluhy na renovacích spousty církevních staveb a objektů v Bělotíně i celé farnosti, která kromě Bělotína zahrnovala Kunčice, Nejdek a Polom. Farníci a kněží Moravy a Slezska často využívali jeho zkušeností a organizačních schopností, a naslouchali jeho rad při stavbách a renovacích kaplí a kostelů.
Život této důležité osobnosti a historii bělotínské farnosti si můžete připomenout v druhé expozici Muzea na faře.
Pamětní síň prof. Lumíra Pivovarského
I třetí z muzeí mapuje život slavné osobnosti spjaté s Bělotínem. Prof. Lumír Pivovarský byl jedním z nejlepších českých sbormistrů. Od roku 1966 vedl Vysokoškolský sbor Ostravské univerzity, ze kterého se v roce 2008 vyprofiloval Smíšený pěvecký sbor Chorus Ostrava při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. S tímto sborem vzniklo díky profesoru Pivovarskému partnerství s obcí Bělotín. Profesor Pivovarský se zasloužil také o vznik tradičního hudebního festivalu Bělotínský týden zpěvu.
(do)
Muzeum na faře
Bělotín 1
Otevírací doba
Návštěva muzeí je možná po předchozí domluvě na telefonním čísle 725 515 087.
Vstupné
Zdarma.