Hrady, zámky, zříceniny

Puchart - Cesta za dávnými pověstmi kraje

Puchart - Cesta za dávnými pověstmi kraje image not found

Pokud zatoužíte po výletu do přírody s malou porcí adrenalinu, může být výšlap na zříceninu hradu Puchart pro vás tím pravým.

Na toto místo s výjimečnou atmosférou se dostanete po silnici směrem k Potštátu. Puchart leží přibližně 7 km od Hranic u vesničky Boňkov. Výchozím bodem pro váš výlet může být hostinec U tlustého Jana, který stojí přímo u výše zmíněné silnice. Hostinec nese svůj název již od 19. století, od doby, kdy zde žil velmi otylý hostinský. Ten byl prý tak obézní, že mu musela být na zakázku vyrobena židle, ze které se zvedal do vzpřímené polohy pomocí speciálního lana zavěšeného u výčepu.

Samotný hrad Puchart (někdy označován jako Sudetský zámek) byl raritou mezi našimi zdejšími hrady. Jednalo se totiž o dva samostatné, vzájemně nezávislé a žádným způsobem nespojené hrady stojící přibližně 110 m od sebe. Kuriózní je také fakt, že podle dostupných informací patřily oba hrady jednomu majiteli, což u podobně řešených staveb v zahraničí není běžné. Důvod rozdělení hradu do dvou staveb je zřejmě jediný - terén, který nedovolil jiné řešení.

Pozor na nebezpečí!

Náročnost terénu si ověříte sami při výšlapu. Vrátíte-li se od hostince kousek po silnici zpět směrem k Hranicím, narazíte na rozcestí Jelení skok, odtud se můžete vydat po žluté turistické značce přímou cestou ke zřícenině Puchartu. Počítejte však se strmým stoupáním s rizikovými úseky. My jsme tuto cestu absolvovali spolu s malými dětmi a nutno podotknout, že výšlap to byl opravdu náročný a o nebezpečné situace nebylo nouze.

Po vystoupání do prudkého kopce váš však čeká zasloužená odměna, kouzlo tohoto impozantního místa je přímo hmatatelné.

Pokud se při zpáteční cestě necítíte na zdolání strmého úseku, kterým jste se dostali nahoru, můžete využít méně srázné avšak delší trasy vedoucí po opačné straně kopce, na kterém hrad Puchart stojí.

 

PUCHARTSKÉ POVĚSTI

Rytířský hrad Puchart se vždy těšil dobré pověsti až do doby, kdy se jeho pánem stal loupeživý rytíř Ruprecht Puchart z Puchartu. Ten byl v kraji proslulý pro svou krutost a každému naháněl hrůzu. Loupil, vraždil a jinak sužoval obyvatele Hranicka. Ruprecht často hodoval se svými kumpány v hranických hospodách. V jedné z nich také spatřil a zamiloval si Hedviku, dceru bohabojného měšťana Vojtka. Ta jeho lásku neopětovala, a proto se Ruprecht rozhodl zavraždit ji i jejího otce. Ruprechtovu důvěru si však získal pacholek Jurka, který Vojtkovi sloužil a Hedviku tajně miloval. Mladý tovaryš vymyslel plán a pomoci lsti nalákal zlovolného Pucharta i s jeho kumpány do sklepa domu svého pána, kde spolu s Hedvikou každému z lotrů sťali hlavu. Na památku tohoto hrdinského činu nechal vytesat z kamene Puchartovu hlavu, kterou poté zazdil na pravou stranu oblouku v podloubí jednoho z městských domů, který si vysloužil svou odvahou spolu s Hedvičinou rukou.

 

Autor úvodního fota: Miroslav Ulrych