Hrady, zámky, zříceniny , Muzea a galerie

Zámek Dřevohostice a Hasičské muzeum

Zámek Dřevohostice a Hasičské muzeum image not found

Kdysi honosné sídlo, později sýpka, dnes jedna z nejvýznamnějších renesančních památek na Moravě. To je zámek v Dřevohosticích, který představuje zajímavý tip na výlet nejen pro rodiny s malými dětmi.

Navštívili jste někdy Dřevohostice? Městys ležící 11 km od Přerova se pyšní renesančním zámkem ze 16. století. Kromě dobových prostor zde najdete expozici akademického sochaře Jiřího Lendra a pamětní síň Lva kardinála Skrbenského a v předzámčí ukryté unikátní Hasičské muzeum. Pro ty, co se nebojí výšek, také doporučujeme výstup na zámeckou věž s kouzelnými pohledy na okolní Hostýnské vrchy.

Čtyřkřídlý vodní zámek ze 16. století byl postaven na místě původní vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368. Tu dnes připomíná snad jen značně zúžený vodní příkop. Památka byla na konci 19. století prodána poslední majitelkou obci Dřevohostice, která v něm zřídila pokoje pro výletníky, později „Ochranovnu pro mládež zpustlou a mravně narušenou“ a také újezdní měšťanskou školu. Na přelomu 50. a 60. let dokonce zámek sloužil místnímu JZD jako sýpka a skladiště brambor. Poté byl ještě svěřen do správy Okresního ústavu sociálních služeb Přerov a po roce 2002 opět slouží dřevohostické obci jako kulturní centrum městyse. Konají se zde romantické svatby, večerní prohlídky zámku, nebo třeba také uspávání Bílé paní. Zámek se stal také sídlem Informačního centra, v jehož nabídce najdete turistické mapy a vizitky, různé brožury a upomínkové předměty (hrníček, kšiltovky aj.) a spoustu dalšího. Infocentrum je v červenci a srpnu otevřeno od úterý do neděle.

 

Zámecký park a muzeum s koněspřežnou hasičskou stříkačkou

Zámecký park dnes představuje pouhé torzo kdysi hodnotné botanické zahrady, kterou mohli obdivovat návštěvníci městečka ještě začátkem 20. století. Představuje ale ideální místo pro konání kulturních akcí, kterých v Dřevohosticích není málo. Zahrada hostí každoroční Dřevorockfest, čarodějnická vystoupení, 21. července zde bude hrát ochotnické divadlo, poslední červencový víkend bude zase patřit 24. ročníku Setkání dechových hudeb.

V předzámčí určitě stojí za prohlídku již zmiňované Hasičské muzeum, ve kterém najdete takový poklad, jakým je koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1842.

 

Zámek Dřevohostice a Hasičské muzeum

Zámecká 88

Dřevohostice

Tel: 720 974 644

www.drevohostice.cz

 

Otevírací doba

květen - září: každou neděli

červenec, srpen: denně kromě pondělí

 

Vstupné

40 Kč dospělý

20 Kč děti, studenti a senioři.