Přírodní památky , Pro rodiny s dětmi

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně image not found

Návštěva jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v ČR, kterou tvoří složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin, stojí určitě za to.

Kousek od lázeňské kolonády v Teplicích nad Bečvou můžete navštívit unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně. Svůj název si vysloužily díky nádherné výzdobě v podobě minerálního aragonitu, jenž pokrývá svými krystalky stěny jeskyně. Národní přírodní památka je proslulá také svou Koblihovou síní či gejzírovými stalagmity dosahující výše až dvou metrů.

Netopýra byste zde hledali marně. Jeskyně jsou pro ně totiž se svými 14°C moc teplé (dokonce nejteplejší v celé České republice).

Před prohlídkou si můžete zakoupit některé ze suvenýrů ve zdejším obchůdku a pak již vyrazíte s průvodcem ze schodů dolů, přímo do jeskyní.

Během celé prohlídky projdete řadou chodeb, dómů, prohlédnete si různě vypadající přírodní výzdobu, komíny, pukliny a také varovné cedulky se zákazem vstupu do některých prostor. Tato místa jsou totiž trvale zaplněná nebezpečným oxidem uhličitým.

A víte, jak vypadá opravdická tma? Ta v jeskyni? Tak právě tohle uvidíte (nebo spíš neuvidíte) na závěr každé prohlídky.

Mimo běžnou návštěvu jeskyní si do zdejší Mramorové síně můžete přijít poslechnout koncert nebo shlédnout divadelní představení či výstavy, vše se zde koná již přes třicet let.


 

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Teplice nad Bečvou 75

Tel. : +420 581 601 866

E-mail: zbrasov@caves.cz

www.caves.cz/cz/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne

 

Otevírací doba

prosinec - leden: zavřeno

únor, březen: pondělí - pátek      v 10 a 14 hod

duben - říjen: úterý - neděle 9 - 16 hod

červen - srpen: úterý - neděle 9 -17 hod

ve státní svátek 28. 9. a 28. 10 otevřeno 9 -16 hod

 

Vstupné

Plné 110 Kč, snížené 80 Kč (senioři, studenti), dětské 60 Kč.

Děti do 6 let a ZTP zdarma.

 

Parkování

U pramene Teplické kyselky, na druhém břehu řeky Bečvy - u vlakového nádraží Teplice nad Bečvou, u mostu přes řeku. Bezbariérový přístup: Ne.

Dostupné kočárkem: S menšími problémy v podobě pár schodů ano, prohlídku jeskyní však nutno absolvovat bez kočárku.

 

 

Úvodní foto: www.caves.cz