Naučné stezky a poznávací trasy , Pro rodiny s dětmi

Naučná stezka NPR Hůrka

Naučná stezka NPR Hůrka image not found

Za slunečného počasí jedna z nejhezčích procházek v našem okolí vede největším chráněným územím na Hranicku. Tvoří ji trasa naučné stezky NPR Hůrka vedoucí přes slavnou Hranickou propast, bývalý hrad Svrčov, vyhlídku u sv. Jana až k hranickému autokempu.  

Stezka, kterou vás po červené turistické značce provede netopýr Myotík, oficiálně startuje od železniční zastávky v Teplicích nad Bečvou a končí u autokempu, ale můžete si jí dát i v opačném směru. Ať už si vyberete kteroukoliv stranu, vždy vás hned na úvod čeká výšlap do kopce následované vlnitým terénem a na závěr sešup dolů z kopce. Od vlaku v Teplicích se připravte na serpentiny vedoucí k bezedné propasti s jezírkem, která rozhodně patří mezi největší lákadla.

Stezka je doplněna 13 informačními panely, na kterých vás místní netopýr Myotík seznámí s faunou a flórou Hranického krasu, jeho vznikem, Hranickou propastí či zříceninou středověkého hradu Svrčov. Hrad i jeho pozůstatky byste zde však hledali marně, široko daleko leží jen samé kameny a skály ničím nepřipomínající hradní stěny či věž. Dostatečnou útěchu však zajistí výhled do údolí řeky Bečvy a na lázně Teplice nad Bečvou.

Další vyhlídka, tentokrát i na Hranice, se přímo nabízí od sochy sv. Jana, která v dřívějších dobách stála v Hranicích.

Poslední ceduli minete při východu z lesa nad již zmiňovaným autokempem, kde se v letní sezóně můžete zchladit načepovaným pivem či zmrzlinou v místní hospůdce.

Pokud se budete vracet do Teplic pro auto či na vlak, cestu si zkraťte po zelené turistické značce. A nepospícháte-li ještě domů, určitě v letní sezóně zavítejte do Teplic na minigolf, nebo na protější břeh řeky do Zbrašovských aragonitových jeskyní.

 

NS Není vhodná pro kočárky. Zákaz jízdy na kole.