Hrady, zámky, zříceniny

hrad Helfštýn

hrad Helfštýn image not found

Na kopci nedaleko městečka Lipník nad Bečvou se tyčí jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě s údajně nejdelšími hradebními zdmi na území celé České republiky. Ano, řeč je o Helfštýně, romantické zřícenině, v jejichž prostorách se pravidelně pořádají nejrůznější zajímavé akce.

Jen pár kilometrů od Hranic máme tu čest navštívit jednu z nejnavštěvovanějších památek Olomouckého kraje, hrad Helfštýn.

Rozsáhlou, dobře udržovanou zříceninu hradu navštíví v průběhu jednoho roku zhruba sto tisíc návštěvníků a není se co divit. Vždyť na Helfštýně se neustále něco děje. Každoroční mezinárodní kovářské setkání Hefaiston, historický šerm, divadelní, hudební či taneční představení, sportovní události (např. Šela marathon), historická vozidla, tradiční novoroční výšlapy - to je jen malý výčet kulturních a společenských akcí pořádaných na hradě.

Kromě prohlídky rozsáhlého hradního komplexu na návštěvníky čeká Expozice kovářství, historické mincovny a archeologie. Z dřevěné zrekonstuované vyhlídkové věže se můžete kochat výhledy na Moravskou bránu, Oderské vrchy a okolí řeky Bečvy. Za zmínku určitě také stojí možnost projít se přímo po hradbách Helfštýna.

Pro odpočinek a posilnění je připraveno přímo v hradním areálu posezení v restauraci či na přilehlé zahrádce, v letní sezóně nemůže chybět ani stánek se zmrzlinou či rychlým občerstvením. Před odchodem si nezapomeňte zakoupit suvenýr v místní prodejně.

Pevnost se šesti branami, řadou budov a valů je dobře dostupná jak autem, tak i na kole po cyklostezce Bečva či pěšky lesními turistickými stezkami.

 

Po prohlídce hradu využijte skvělé příležitosti a u parkoviště na kraji lesa si vyzkoušejte svou odvahu a výdrž v lanovém centru.


 

Helfštýn

Týn nad Bečvou

751 32

tel: 581 797 093

mail: helfstyn@prerovmuzeum.cz, helfstyn@volny.cz

www.helfstyn.cz

 

Návštěvní doba 2018

3. března – 1. dubna soboty a neděle 9 – 16 hodin

3. dubna - 30. dubna čtvrtek až neděle 9 – 17 hodin

1. května -   31. srpna čtvrtek až neděle 9 – 18 hodin

1. září - 31. října čtvrtek až neděle 9 – 17 hodin

3. listopadu - 25. listopadu soboty a neděle  9 – 16 hodin

 

Vstupné

Březen a listopad: dospělí 30 Kč; děti, studenti, důchodci 20 Kč

Duben - říjen: dospělí 50 Kč; děti, studenti, důchodci 30 Kč

Děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP: ZDARMA

Vstupné o Velikonočních svátcích: 50 Kč, snížené 30 Kč.

 

Dostupné kočárkem, na kole, autem - parkoviště pod hradem.