Historické památky

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov image not found

Kdysi Židé tvořili třináct procent hranické populace, významně se podíleli na rozvoji průmyslu ve městě a měli silný společenský vliv. Díky tomu můžeme v současnosti v Hranicích navštívit hned několik významných židovských památek. Jednou z nich je Židovský hřbitov.

Místo ležící poblíž hranického gymnázia se vyznačuje nezaměnitelnou magickou atmosférou, která dýchne na všechny příchozí.

Po odemčení branky se můžete procházet po místech, kde ještě v polovině 20. století pohřbívali občany židovské obce. Odpočívají zde nejen ti z Hranic, ale také z Potštátska, Oderska, Novojičínska, Valašskomeziříčska i Vsetínska.

Většina náhrobků je již narušena, ve špatném stavu, přesto zde zůstávají hodnotné pomníky jak po výtvarné stránce, tak i významné vzhledem k osobnostem místní židovské obce. Leží zde např. bratr Sigmunda Freuda, Julius.

Hřbitovu hrozila v roce 1989 demolice, ta naštěstí byla pozastavena a náhrobky, nebo aspoň jejich pozůstatky, jsou stále k vidění.

V současnosti je Židovský hřbitov uzamčen, přesto se do něj zájemci mohou bez problému dostat. Stačí si vypůjčit klíč od branky v Turistickém informačním centru, nebo v Galerii Synagoga. Navštívit jej můžete také s průvodcem prostřednictvím komentované prohlídky Po stopách hranických Židů konající se v letním období.

 

Židovský hřbitov

Zborovská 1109

Hranice

www.mic.hranet.cz

telefon: +420 581 607 479

e-mail: mic@meu.hranet.cz

 

Otevírací doba

Po předchozí domluvě v Turistickém informačním centru (Pernštejnské nám. 1) nebo v Galerii Synagoga (Janáčkova ul. 728).

 

Vstupné

Zdarma