Technické památky

Železniční tunel ve Slavíči

Železniční tunel ve Slavíči image not found

Jen asi šest kilometrů od Hranic najdete v obci Slavíč ukrytou unikátní technickou památku - železniční tunel, jenž byl součástí tzv. Severní dráhy císaře Ferdinanda.

Slavíčský tunel, nazývaný též Ferdinandův, představoval jistou raritu. Byl totiž jediným zděným železničním tunelem na Severní dráze. A navíc na místě, kde by ho čekal opravdu jen málokdo. Stojí totiž na skoro rovině, nejbližší kopec je více než kilometr daleko.

Proč byl tedy vůbec postaven? Tunel měl zabránit sesuvu půdy a také vyřešit nesouhlas obyvatel Slavíče s dráhou, která rozdělovala obec na dvě části.

Po rozšíření “Ferdinandky”, jak se Severní dráze vedoucí z Vídně přes Moravu do Polska říkalo, se tunel přestal používat. Po slavné éře sloužil jako skladiště brambor, v současnosti stojí tato technická památka opuštěná, bez kolejí a před veřejností uzamknutá. Přesto se do ní občas máte šanci dostat. Bývá totiž několikrát do roka otevřena, minimálně v září při Dnech evropského dědictví.

 

Zajímavost na závěr

O památce se tradovalo, že byla postavena na žádost císaře pána, který chtěl mít na své trati alepspoň jeden tunel. Železnice bez tunelu není přece železnice. Opravdu se jedná ale jen o legendu.

 

Tunel ve Slavíči

Slavíč

www.mic.hranet.cz

Otevírací doba

Pouze při výjimečných příležitostech (např. Dny evropského dědictví).

 

Vstupné

Zdarma.


Úvodní foto: mic.hranet.cz

 

Úvodní