Přírodní památky

Hranická propast

Hranická propast image not found

Slavná, bezedná, romantická, přesto svým způsobem obyčejná, to je naše Hranická propast.

Nejhlubší propast České republiky a zároveň nejhlubší zatopenou propast světa najdete jen kousek od centra Hranic v národní přírodní rezervaci Hůrka. Kdo po cestě k propasti nebo přímo u ní čeká stánky s občerstvením či upomínkovými předměty, bude zklamán. Propast je těchto konzumních povrchností ušetřena. Za to láká na pohodovou procházku po přírodní rezervaci, novou vyhlídkovou plošinu s pohledem na jezírko oddělující suchou část od té zatopené a také na výhled z kraje lesíka na okolní Beskydy, Kelečský Javorník i Hostýn.

Jezírko na dně propasti ukrývá pod svou hladinou nádhernou výzdobu podobnou té, kterou můžeme obdivovat v nedalekých Zbrašovských jeskyní, především unikátní stalagmity. To však obyčejný návštěvník neuvidí. Tato krása se odhaluje pouze potápěčům, které zde čas od času můžete potkat. V pěkném počasí zde téměř jistě natrefíte na pejskaře, běžce, milence, rodiny s dětmi, seniory i dospívající, zkrátka každého, kdo si chce odpočinout od každodenního městského ruchu.

K propasti vás dovede kopec buď od autokempu v Hranicích nebo od železniční stanice Teplice nad Bečvou, kde má v blízké době vyrůst Informační centrum týkající se Hranického krasu.

A kolik že ta slavná přírodní památka měří? Těžko říct, zatím nikdo dna nedosáhl. Konečná hloubka může být i dost možná v řádu kilometrů i jejich desítek. Změření hloubky propasti (pokud bude vůbec kdy možné) je otázkou velmi daleké budoucnosti. Nejhlouběji se prozatím dostal robot, který se ponořil do 404 m. I se suchou částí tak propast prozatím “celkově měří” 473,5 metrů.

Chodíte často načerpat energii do této evropsky významné lokality, ve které se vyskytují čtyři kriticky ohrožené druhy netopýrů?

 

A kam zamířit dál? Od propasti se můžete vydat do Zbrašovských aragonitových jeskyní na protějším břehu řeky nebo na lázeňskou kolonádu.

 

Hranická propast

Hranický kras

Teplice nad Bečvou

www.hranickapropast.cz

www.facebook.com/hranickapropast702/

info@hranickapropast.cz

 

Otevřeno

Volně přístupné

 

Vstupné

Zdarma

 

Parkoviště

Placené u železniční stanice Teplice n. B. nebo autokempu v Hranicích.

 

Zákaz vjezdu kol. Kočárek nevhodný (strmý kopec, kamenitý povrch turistické cesty).

 

Úvodní foto: Aleš Drabina