Svatá Lucie noci upije

Na 13. prosinec připadá svátek svaté Lucie, k tomuto dni se vztahuje mnoho pověr a zvyků, které ale už pomalu upadají v zapomnění.

 

Lucie žila ve 2. století na Sicílii, byla od mala velmi zbožná a chtěla svůj život zasvětit Bohu. Rodiče s tím ale nesouhlasili, protože ji chtěli výhodně provdat. Lucii se podařilo svou matku přemluvit, aby ze svatby sešlo, ale odmítnutý ženich to neunesl a Lucii udal jako tajnou křesťanku.
 

V křesťanské tradici podle kraje chodily tzv. ´lucky´ zahalené v bílé či s omoučněnou tváří kontrolovat hospodyně, jak mají naklizeno. V ruce držely peroutky z husích brk nebo metlu a ometaly všechny kouty, aby vyhnaly prach i všechno zlo.
 

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Toto rčení o nejdelší noci v roce vzniklo před změnou kalendáře v 16. století, kdy zimní slunovrat vycházel na dobu okolo 13. prosince. Po přijetí gregoriánského kalendáře to již neplatí, zimní slunovrat nyní nastává 21. nebo 22. prosince.
 

Původ jména Lucie je v latinském slově „lux“, což značí „světlo“. Jméno Lucie znamená „světlá“ či „zářící“.

 

PRANOSTIKY...

Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Lucie po Tři krále černou zimou nazýváme.
Svatá Lucie je královna noci.
Svatá Lucie noci upije, dne přidá, co slepice zívá.


Jaké jsou dni od sv. Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku (12 dní - 12 měsíců). Podle těchto dvanácti dní se předpovídalo počasí následujícího roku.