Uvízlý robot z Hranické propasti zachráněn!

Uvízlý robot z Hranické propasti zachráněn! image not found

V úterý 11. července 2017 se podařilo speleologům za asistence policejního podvodního robota vytáhnout uvízlého robota z Hranické propasti.

Robot, který na konci září loňského roku sestoupil do rekordní hloubky 404 m a tím zapsal Hranickou propast jako nejhlubší zatopenou propast na světě, při výstupu uvízl asi v dvousetmetrové hloubce. Od října 2016 do července 2017 provedli speleologové několik přípravných ponorů do 150m hloubky, během kterých odstraňovali staré vodící šňůry, nainstalovali nosné lana apod. Do samotné záchrany se pustili v červenci a pokus byl úspěšný.

Záchrana započala v pondělí 10. 7., kdy probíhaly přípravné práce a zprovoznění robota Falcon, který byl zapůjčen Policejním prezídiem ČR. Jeho úkolem bylo pomoci uvízlému stroji ven.

Kolem 16. hodiny proběhly zkušební ponory a o necelé tři hodiny později byl robot objeven v hloubce 195 metrů. Klády a zbytky vodících šňůr komplikovaly vyproštění, přesto se robota podařilo ručně dostat až do 70m hloubky, kde ho mjr. Mgr. Kučera zachytil pod skalním převisem. Vedoucí akce Michal Guba poté rozhodl, že pro roboty se vrátí až následují den speleopotápěči.  

V úterý měli potápěči práci snazší

V úterý 11. července práce pokračovali opět hned od rána, kdy se do vody potopili čtyři potápěči - David Čani, Josef Lukeš, Antonín Ptáček a Radek Taichman. Ti sestoupili k robotům a v 10:05 je ve spolupráci s mjr. Mgr. Kučerou a ostatními členy 7-02 HK vytáhli na plošinu u Jezírka. Nutno dodat, že i po tak dlouhé době je polský robot plně funkční.

Záchrany byl také přítomen Bartoloměj Grynda, majitel uvízlého robota, který měl z úspěšného vyproštění obrovskou radost.

Vydařené akce se účastnilo celkem 15 členů České speleologické společnosti (z několika organizací) a operátor a příslušník Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku, Policejního prezídia ČR mjr. Mgr. Martin Kučera.

Všem patří velké poděkování za obětavost a profesionální přístup při plnění zadaných úkolů.

 

Foto: FB ZO ČSS 7-02 Hranický kras

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář