V čase prázdnin a dovolených - rady a doporučení od policie.

V čase prázdnin a dovolených - rady a doporučení od policie. image not found

Čas prázdnin a dovolených bychom si rádi všichni užili pohodově a naplno, a to bez zbytečných starostí a času stráveného na policii nebo v těch horších případech dokonce v nemocnici. V této souvislosti Vám chceme připomenout několik doporučení a rad, abyste si čas volna užili opravdu bez starostí.
 


Děti v tomto období tráví více času venku a mohou nastat chvíle, kdy musí doma zůstat samy, bez dozoru dospělých. Pro děti je to velký krok k samostatnosti, který však sebou přináší svá úskalí.
Dětem může hrozit mnoho různých nebezpečí, kterým by měly umět předcházet a v případě, že nastanou, tak by je měly umět správně řešit. Proto připomeňte dětem základní pravidla bezpečnosti, že nesmí otevírat cizím lidem, bavit se s nimi nebo si od nich něco brát a už vůbec ne s nimi někam chodit či k nim nasednout do vozidla. Bez dohledu dospělých osob by děti neměly manipulovat s ohněm a s ostrými předměty. Připomeňte dětem, jak se mají chovat při sportovních aktivitách, na silnicích nebo koupališti, aby nepřišly zbytečně k úrazu. Doporučujeme, aby dítě mělo k dispozici mobilní telefon, který bude mít pořád u sebe, a to i když půjde například ven s kamarády.

Můžete tak být s dítětem nepřetržitě v kontaktu a mít informace s kým a kde se momentálně nachází. V mobilním telefonu by dítě mělo mít uložena i telefonní čísla na policii, záchrannou službu a hasiče, pokud by nastala stresové situace, může mít problém si na tyto čísla vzpomenout.

Pokud již děti užívají veřejné sociální sítě, měly by vědět, že při komunikaci na sociálních sítích musí být ostražité a například informaci, že jsou doma samy, by neměly nikdy
zveřejňovat.

Další informace o bezpečném chování se děti mohou dozvědět např. z knižní publikace Policejní pohádky.Více k projektu zde: https://www.policie.cz/clanek/policejni-pohadky-policejni-pohadky-o-projektu.aspx

Odjezd na dovolenou si dobře naplánujte, předejdete tak stresovým situacím a přemýšlení, zda jste uzavřeli všechna okna, vypnuli spotřebiče a řádně uzamkli vstupní dveře. Doporučujeme nestahovat žaluzie, rolety, závěsy apod., aby domácnost nepůsobila opuštěně. Je dobré ze zahrady a okolí rodinných domů uklidit žebříky, nářadí nebo jiné předměty, které se dají užít k vloupání. K většímu klidu a pohodě přispěje, když si domluvíte občasnou kontrolu domova příbuznými nebo dobrým sousedem a zároveň je požádejte o vybírání poštovní schránky. Můžete si pořídit elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, televizi apod.

Vytváříte tak zdání, že jste doma. Před cizími lidmi se raději o termínu Vaší dovolené nezmiňujte.

Pokud přesto dojde k vloupání do vašeho obydlí, oznamte to na linku 158 a do příjezdu policie s ničím nemanipulujte. Obecně doporučujeme mít vyfotografované cenné věci, sepsaná výrobní čísla cenných předmětů apod. Tyto informace pomohou policii v pátrání a rovněž usnadní vaše jednání s pojišťovnou při likvidaci pojistné události.

Při svých letních cestách na dovolenou, za památkami a podobně, nenechávejte v zaparkovaném automobilu žádné cennosti nebo osobní doklady. Při odchodu svůj automobil řádně uzamkněte a nenechávejte otevřená žádná okna, a to včetně střešního. Neodkládejte na viditelná místa, jako jsou sedadla a odkládací plochy, žádné cenné věci jako např. notebook, mobilní telefony, fotoaparáty, příruční tašky či kabelky. Rovněž odložení peněženky, či mobilního telefonu na stůl v kavárně nebo v zahradní restauraci se nemusí vyplatit, proto mějte své věci neustále pod kontrolou nebo uschovány u sebe. Buďte ostražití při vybírání hotovosti z bankomatu. Zloději si své oběti typují často právě zde.


Doufáme, že tato doporučení přispějí k příjemnému strávení Vašich volných dnů při prázdninách a dovolených.

(text a foto policie MSK - por. Mgr. Petr Směták)
 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář