Vojenský přírodní víceboj tentokrát na Helfštýně

Vojenský přírodní víceboj tentokrát na Helfštýně image not found

V pondělí 10. července 2017 odstartoval další ročník vojenského přírodního víceboje nesoucí název “Letní libavský speciál”. Tento závod tříčlenných vojenských hlídek, který vyžaduje vysokou úroveň tělesné zdatnosti a psychické odolnosti, dokonale prověřil speciální tělesnou přípravu, pružnost reagovat, logicky myslet a improvizovat i schopnost účinně spolupracovat a komunikovat ve skupině. Soutěž organizuje je 7. mechanizovaná brigáda.

V čem spočívá podstata závodu, vysvětlil hlavní organizátor soutěže kapitán Ladislav Procházka: „Závod jako takový je zaměřen na oblast speciální tělesné přípravy. Většina disciplín se tak skládá z vojenského lezení, vojenského plavání, překonávání překážek, přičemž důraz je kladen na orientaci v terénu.“ Soutěžící navíc dopředu neznají trasu ani jednotlivé disciplíny. 

V průběhu pondělního dopoledne se soutěžící sjeli do kasáren generála Zahálky v Hranicích a dokončili nezbytné přípravy před samotným zahájením soutěže. Pomyslnou třešničku na dortu, lanovou dráhu v prostředí hradu Helfštýn, naservírovali organizátoři soutěže hned první den. Kapitánům družstev bylo vysvětleno co je v jaké části hradu čeká a závod mohl začít.

Hlídky startovaly z prvního nádvoří, odkud vyběhly ven. Tam už je čekaly provazové žebříky, které musely zdolat a dostat se na druhou stranu hradeb. Z vrcholu se soutěžící slanili na hlavní nádvoří, to přeběhli na druhou stranu, vyzvedli si granáty a trefovali se na cíl z ochozu hradu. Jakmile každý z hlídky zasáhl cíl alespoň jednou, spustila se hlídka po laně a přeběhla do příkopu. Z něj se všichni dostali za použití válející se klády, která perfektně prověřila schopnost spolupráce.

Po zdolání příkopu však stále nebyl konec. Týmy se přesunuly pod věž, na kterou se musely dostat po síti a spustit se opět dolů po kladce. Tam už je čekala poslední disciplína - střelba z luku. Ta se vzhledem k tomu, že většina soutěžících po výstupu na věž necítila ruce, ukázala nejzákeřnější.

 

Závodu se letos účastní celkem deset tříčlenných vojenských hlídek z útvarů pozemních sil AČR. Všechny čekají ještě další dva dny víceboje, kdy se budou moci přesouvat výhradně pešky, za pomocí mapy a buzoly, s kompletní požadovanou výstrojí a materiálem v batohu. Přitom mají zakázány přístroje GPS a mobilní telefony jsou povoleny pouze v případě nouze.

 

(Zdroj: FB 7. mechanizovaná brigády "Dukelská")

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář