Proluka u Synagogy důstojně připomene holokaust

Proluka u Synagogy důstojně připomene holokaust image not found

Proluka vedle Synagogy na Janáčkově ulici, která je jedním z posledních neřešených míst v historickém jádru města, by měla letos dostat novou podobu.

Současný nevzhledný a zanedbaný prostor zaplňují pouze keře a na severní straně Synagogy nainstalovaná pamětní deska na připomínku 197 hranických obětí holokaustu, která však v tomto prostředí zcela zaniká.

Proto byla jednou z myšlenek nového vedení města v rámci dokončení regeneraci městské památkové zóny proluku pietně upravit. Tento záměr byl uveden i ve schváleném Programovém prohlášení Zastupitelstva města Hranic pro období let 2018 – 2022. Na základě Prohlášení byla zpracována studie architekta Tomáše Kratochvíly, jejímž cílem bylo upravit proluku na důstojný pietní prostor, instalovat tam sedací prvky a důstojněji tak připomenout památku zavražděných hranických Židů.

Při předávání Cen města na začátku letošního roku však oceněný Milan Hein, který cenu přebíral i za svou sestru Martu Skarlandtovou, a kterému část rodiny také zahynula za 2. světové války v koncentračních táborech, věnoval finanční odměnu na plastiku či umělecké dílo, umístěné u Synagogy, které by osud hranických Židů připomínalo.

Mezi dárce se mezitím zařadil i malíř Tibor Červeňák, který zaslal stejnou částku 10 tisíc korun. Stejnou částku přislíbil i 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka. Prostor proluky u Synagogy by se tak mohl povýšit na lepší úroveň novým uměleckým prvkem, který by navázal na již vzpomínanou pamětní desku a výrazněji připomněl smutný osud hranických židů. Vzhledem k již vyhotovené architektonické studii T. Kratochvíly se nabízí možnost vytvořit zde nějaký výtvarný objekt k sezení, který by nahradil navrženou lavičku.

Tematickými výtvarnými objekty k sezení se zabývá výtvarnice Christine Habermann von Hoch, dcera akademického sochaře, prof. Alfreda Habermanna, který byl zakladatelem mezinárodního setkání kovářů Hefaiston na Helfštýně. Christine Habermann žila s otcem několik let v Izraeli, má tedy blízko také k židovské symbolice, kterou ve svých dílech někdy využívá.

Přestože žila řadu let v cizině, (Izrael, Německo, Rakousko) má k zdejšímu kraji vřelý vztah, nejen díky akci Hefaiston na Helfštýně, ale i díky studiím v Olomouci a dlouhodobé spolupráci s městem Lipník nad Bečvou. Ch. Habermann se podílela se například na společné realizaci plastiky Tilia v Lipníku nad Bečvou podle posledního návrhu prof. Alfreda Habermanna. Pro rekonstruovaný kulturní dům Echo v Lipníku vytvořila kovová svítidla. Stále jezdí na Helfštýn, kde vedla kurzy uměleckého kování.

Důstojná připomínka obětí holokaustu v Hranicích dosud chyběla a právě úprava proluky u Synagogy poskytuje městu možnost tento nedostatek napravit. Vzorem by mohl být i nedaleký Lipník nad Bečvou, kde letos v lednu na Den obětí holokaustu slavnostně odhalili pamětní desku, která připomíná všech 164 obětí holokaustu v Lipníku nad Bečvou. Záležet však bude na rozhodnutí zastupitelstva města, kterému rada města doporučila vyčlenit na úpravu proluky navíc půl milionu korun.

 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář