Armáda chystá cvičení vrtulníků na Libavé - "Dark Blade 2019".

Armáda chystá cvičení vrtulníků na Libavé - "Dark Blade 2019". image not found

Velké cvičení vojenských vrtulníkových operací "Dark Blade 2019" se uskuteční  od 9. května do 3. června 2019 a bude se týkat i vojenského prostoru Libavá.
 

Již byla potvrzena účast  celkem 17 vrtulníků z Belgie, Maďarska, Polska, Německa, Slovinska a 8 vrtulníků Vzdušných sil AČR.

Ze zhruba 1200 cvičících tvoří 300 vojáků zahraničních armád a okolo 900 českých vojáků. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky Armády České republiky.

Nejintenzivnější letecké  úsilí je plánováno na  období od 20. do 31. května od 9  do 23  hodin. To sebou přinese i zvýšený  počet letů  nad územím města, ale i možný zvýšený pohyb vojenské techniky  a osob. Armáda však bude usilovat o to, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší.  Bližší informace o cvičení, včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.lznamest.army.cz a na facebooku. 
Od 1. do 3. června se bude letecká i pozemní technika vracet zpět na domovské základny.

 

Dalšími výcvikovými prostory kromě Libavé budou letiště Prostějov, vojenské újezdy Březina, Boletice, letiště Bechyně a polygon 15. ženijního pluku.
 

Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem.
 

Jednotlivé národy budou mít možnost provádět specifický výcvik dle svých požadavků.

 

Budou prováděny například transportní lety, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles).

 

Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA).

 

 

Foto: FCB Dark Blade 2019

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář