Hranice plánují nákup zařízení monitorující čistotu ovzduší

Hranice plánují nákup zařízení monitorující čistotu ovzduší image not found

Hranice nahradí dvě stará měřící zařízení, která monitorovala čistotu ovzduší ve městě. Slibují si od toho vyšší vypovídací hodnotu a možnost porovnávání výsledků s dalšími organizacemi.

Město plánuje zakoupení nové měřící stanice, která bude informovat o aktuálních naměřených hodnotách na webu, světelných tabulích nebo SMS zprávou do mobilů. Informace budou tedy dostupné okamžitě pro všechny občany, kteří vlastní mobil.

“Dvě stacionární stanice, které jsme doposud měli, nebyly v systému certifikovaného měření. Takže měření jsme sice měli, ale nemohli jsme je porovnávat s výsledky z ministerstva,” uvádí místostarosta města Ivo Lesák. “Abychom mohli data používat k vyjádření, potřebujeme systém, který je v současnosti certifikován s hydrometeorologickým ústavem,“ doplňuje starosta města Jiří Kudláček.

Nová měřicí stanice bude sledovat více hodnot, nejdůležitější nejen pro starší občany a lidi s astmatem se však jeví hodnota prachu. Město každoročně řeší především v zimních měsících problémovou smogovou situaci. Při vysokých hodnotách bude vyzývat občany, aby s auty vyjížděli pouze ve výjimečných případech a lidé s dýchacími problémy vycházeli minimálně z domu. Mluvčí města Petr Bakovský dokonce informoval o tom, že město je domluveno s Ředitelstvím silnic a dálnic, aby na informačních tabulích zobrazovalo upozornění pro řidiče. To bude všechny motoristy vyzývat, aby se vyhnuli průjezdu městem a alespoň tímto způsobem snížili množství emisí v ovzduší.

V otázce, kde bude informační tabule umístěna, zatím město nemá úplně jasno. Jedno je však jisté, na nákup bude potřeba několik milionů korun, až 85 procent částky město ale může získat od státu formou dotace.

Starosta města doufá, že informace z měření by mohli pomoct také při budování Palačovské spojky a při komunikaci s průmyslovými podniky.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář