Helfštýn bude mít do konce července nové hradby

Helfštýn bude mít do konce července nové hradby image not found

Od června pokračuje zvelebování jedné z nejnavštěvovanějších památek Moravy. Hrad Helfštýn zažívá již šestou etapu své záchrany.

Tentokrát se zkušení zedníci a kameníci pustili do nejvzdálenějšího místo od vstupní brány, do okružní hradby v úrovni severní terasy. Protože jde o místo mimo hlavní návštěvní trasu, provoz hradu nebude nijak omezen.

Firma ZAK plus, která provádí realizaci oprav, musela řešit zádrhel ještě před zahájením oprav, již při samotných přípravách. Nebylo vůbec snadné dostat všechen potřebný materiál a lešení na dané místo. Bylo potřeba zvládnout opatrný transport přes celý areál hradu tak, aby nedošlo k poškození památky. Vše ztěžovalo také dvacetipětimetrové převýšení. Poté bylo potřeba hradby na daném místě vyčistit pomocí tlakové vody a rozebrat asi půl metru horního rozpadajícího se zdiva. Teprve až poté mohli řemeslníci začít se samotným spárováním a dozdíváním hradeb. Pracují pouze s předem schválenou směsí, která několikanásobně prodlouží životnost hradu. Díky odvedeným pracím bude hrad odolnější proti prosakování srážkových vod, a také bezpečnější pro návštěvníky. Veškeré práce 6. etapy, které se vyšplhají až téměř k milionu korun, by měly skončit k poslednímu červenci.

Za posledních sedm let bylo vyspraveno už několik tisíc metrů čtverečních zdiva, záchrana hradu však stále nekončí.

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář