Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky.
Hodina Země se koná v sobotu 30. března 2019. Ve 20.30 hodin obce na hodinu vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasnou světla ve svých bytech, firmy a podniky uspořádají veřejné vzdělávací či kulturní akce.
Účastníci tak dají i letos najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou ostatním i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
Obce, organizace, instituce i jednotlivci, kteří chtějí dát najevo, že jim záleží na ochraně životního prostředí, se mohou přihlásit a zapsat do seznamu na webových stránkách Hodina Země (www.hodinazeme.cz).
Zapojuje se celá republika - od nejvýchodnější obce ČR Bukovce, až po lidi z Aše.
„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“
vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země Yvonna Gaillyová,
ředitelka Ekologického institutu Veronica.
Do akce je zapojeno 188 zemí, ve kterých se zhasíná přes 18 000 dominant a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.
Hodina Země 2018 v číslech
Hodina Země 2018 proběhla 24. března. V České republice se zapojilo celkem 113 obcí, včetně 16 z 26 statutárních měst.
Menší obce na hodinu zhasly veřejná osvětlení, větší města alespoň některé významné dominanty. Zhasla pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk či plzeňská katedrála sv. Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v ČR. Řada obcí si navíc dobrovolně uložila různé klimatické závazky. Na hodinu dále potemnělo 11 památek. Konalo se 19 veřejných akcí.
K akci se přihlásilo 83 firem, někteří si dali do budoucna velmi ambiciózní a důležité klimatické závazky. Svým klimatickým závazkem Hodinu Země podpořily i stovky jednotlivců a to 573.
Podívejte se na vybrané fotografie z akce.
Noční obloha bez hvězd, nepřetržitě osvětlená města a komunikace, zmatená zvířata, spánkové poruchy a zvýšené riziko různých nemocí. To jsou jen některé příklady podob a negativních důsledků ztráty přirozené tmy, kterou nám vzala současná, technicky vyspělá doba. Vláda schválila v pořadí druhý materiál z dílny MŽP, který má přispět ke zmírnění tzv. světelného znečištění v ČR. První dokument pro vládu problematiku komplexně problematiku popsal, nyní přichází materiál s konkrétními rezortními úkoly i termíny jejich plnění.
Více informací naleznete na webu Hodina Země.
Hodina Země je skvělou příležitostí, jak alespoň na hodinu zažít noční prostředí, jaké zažívali naši předci.
Zatímco ve dne je pro nás zásadní, abychom byli co nejvíce na světle, tma v noci je pro zdraví člověka, pro ochranu životních podmínek v přírodě i pro pohled na noční hvězdnou oblohu nesmírně důležitá.
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář