Centrum města nebude od pátku 19. 4. 2019 průjezdné - oficiální oznámení

Centrum města nebude od pátku 19. 4. 2019 průjezdné - oficiální oznámení image not found

Rada města Hranic na své schůzi schválila opatření ke zklidnění dopravy v městské památkové zóně.
 

K tomuto kroku přistoupila ve snaze uvést do života příslušnou část Programového prohlášení Zastupitelstva města Hranic na období 2018-2022, ve kterém je zakotveno zklidnění dopravy v historickém centru jako jedna z cest jeho oživení.
 

Uvedené dopravní opatření spočívá v tom, že výjezd z centra již nebude umožněn ulicí Jiráskovou (s vyústěním u Zámeckého hotelu). Po Masarykovo náměstí zůstává dosavadní dopravní řešení nezměněno. Z něho je možno pokračovat ulicí Janáčkovou na Perštejnské náměstí, z něhož je výjezd veden ulicí Zámeckou (kolem horního podloubí) zpět na Masarykovo náměstí.
 

Toto opatření je součástí připravovaných aktivit směřujících k celkovému oživení centra. Patří mezi ně například nový vstup do zámku od Zámeckého hotelu středem plánovaného parčíku, úprava proluky kolem synagogy, zavedení pravidelných trhů na Masarykově náměstí, možnost posezení s občerstvením na vnitřní straně náměstí a častější konání kulturních a společenských akcí na náměstí. Město rovněž vážně uvažuje o zřízení dalšího záchytného parkoviště s kapacitou kolem 35 míst v Komenského ulici v blízkosti hotelu Centrum, s uvažovanou realizací v příštím roce, což by pomohlo vyřešit problém s parkováním v centru.
 

Ke zklidnění dopravy v centru rada přistupuje z důvodu naprosto neúnosného dopravního zatížení této nejhodnotnější části města a ve snaze vrátit sem život. Současný stav nejlépe dokreslují údaje zjištěné městskou policií, kdy 25. února v době mezi 6:00-19:00 hodinou zde projelo 3 420 automobilů. Řada z nich přitom centrem jenom projela, aniž by zde zastavila, nejvíce o víkendech, kdy se jednalo o 62 % vozidel. Přitom vjezd do centra je už řadu let opatřen dopravní značkou „Průjezd zakázán“. Porušení tohoto zákazu však není postižitelné, stačí, aby řidič argumentoval třeba tím, že jel na schůzku, která byla na poslední chvíli zrušena.
 

Výjezd z Perštejnského náměstí do Jiráskovy ulice (kolem Zámeckého hotelu) bude povolen cyklistům, hasičům, policii, záchrance, vozidlům provádějícím zásobování v Jiráskově ulici, MHD a na povolení městské policie. Po třech měsících od zavedení bude toto opatření vyhodnoceno a v případě potřeby dále upraveno.

 

(zdroj TISKOVÁ zpráva města Hranic)

Komentáře (22)

 • Tomáš

  Monday, March 18, 2019

  To musela být opravdu hlava, kdo vymyslel takovýto nesmysl.... Poslední hřebíček do rakve obchodníkům, daňovým poplatníkům, kteří tam ještě nějaký obchod provozují. Prostě nesmysl č.1!!! Pan Zindulka by to nazval jako: KAPITÁLNÍ BÉKOVINA !!!

 • franta

  Monday, March 18, 2019

  kdo vymyslel takovou hloupost? nic se nezklidní - naopak situace bude zejména na křižovatce u kina chaotická jelikož se tímto velice zkomplikuje !průjezd ! touto křižovatkou v denní "špičku" mezi 14.00-16.00 kdy z vedlejší silnice takřka nelze odbočit! první se mělo řešit toto třeba kruháčem a ne dopravu a průjezd centrem zablokovat! a přechod pro chodce u kina bude neuvěřitelně komplikovat provoz jelikož se "musí" dávat chodcům přednost a tím se již teď blokuje a naprosto zpomaluje průjezd touto hloupě řešenou křižovatkou..raděj jste měli řešit a urychlit obchvat Hranic a ne takové demagogické "zklidnění" to musel vymyslet opravdu inteligent co nemá nic na práci! a to nemluvě o tom že v té ulici kde se nebude jezdit je dost důležitých institucí a pokud tam budu jako šofer chtět jít,kde zaparkuju auto když ve špičku jsou parkoviště kolem přecpaná....no to jsem zvědavej na tento přihlouplej "zlepšovák"

 • Jirka

  Monday, March 18, 2019

  Taková blbost?? co na tom úřadě sedí za "inteligenty?

 • Josef

  Monday, March 18, 2019

  Tvrzení že : Toto opatření je součástí připravovaných aktivit směřujících k celkovému oživení centra. Ke zklidnění dopravy v centru rada přistupuje z důvodu naprosto neúnosného dopravního zatížení ..bude mít negativní a zcela opačný dopad na obchodníky atd v této ulici...auto má dnes každý a pěšky chodit z parkoviště které je od tohoto místa daleko se nebude většině lidí chtít a raději pojedou nakupovat jinam!

 • Dan

  Monday, March 18, 2019

  Ja bych přstěhoval ještě banky a pojišťovny z náměstí a pak už by tam mohli chodit jen radní na procházky protože už teď tam nic není, buzerace městské policie při sebemenším parknutí třeba jen na otočku. A nechuť lidí se tam dívat na koupajici se děti občany v kašně! Místo toho aby tam udělali z toho betonového prostoru pořádné parkoviště a využili to pro lidi, tak máme námestí u Penny, kauflandu a pošty.Ale na námku je aspoň klid. Tímto krokem to totálně zabili a lidi se budou centru vyhýbat...,,mrtvé náměstí'' díky rado za to co pro Nás děláte!!!!!

 • Pepa

  Monday, March 18, 2019

  Tak toto považuji za poslední hřebíček do rakve tohoto centra města. Nejprve žulová plocha s minimem zeleně a nyní ještě další omezení vjezdu, které dorazí ten zbytek nadšenců co zde podnikají. V létě rozpálená kamenná plocha s několika imitacemi stínu, občerstvení skomírá a bude hůře proč by tam inteligentní člověk v budoucnu měl chodit?

 • Larry61

  Monday, March 18, 2019

  Začalo to padesátkou na průtahu , teď náměstí- to máme ve vedení města ODBORNÍKY !!!!!

 • Michal

  Monday, March 18, 2019

  To je důsledek te nesmyslné 50 na obchvatu... raději než se ploužit 50 tak to raději vezmu přes náměstí.... myslím, že jsem nebyl sám.... asi si toho pan starosta všimnul a tak nám to zarazil takto !!!

 • Tomáš

  Monday, March 18, 2019

  Pročpak jsou u popisku pode jménem příspěvatele oznámení o dni a datumu v angličtině??? Pochopil bych německy nebo hebrejsky, což je pro Hranice / Möhrisch Weisskirchen typičtější!!!

 • Lada

  Tuesday, March 19, 2019

  Naprosto souhlasím s tímto opatřením. Stojí to za zkoušku. Evidentně všichni projíždí přes náměstí a na obchodníky na náměstí toto opatření nemá vliv. Ano, je potřeba vyřešit křižovatku u "kina", ale to řešení se stále nenašlo, to s tím nesouvisí. Situace u Penny je katastrofální a evidentně tam městská policie nedělá nic a opravdu raději "buzeruje" řidiče na náměstí.

 • Dáša

  Tuesday, March 19, 2019

  Naprosto souhlasím s tímto opatřením! Podívejte se na náměstí kde je zákaz vjezdu a kde si z toho města nechaly udělat parkoviště! Kde je parkoviště je mrtvo a minimum zahrádek. Určitě bych si nesedala někde, kde mi budou čoudit auta pod nosem a někteří tam projíždí jak pra... Ti co argumentují tím, že tam projíždí kvůli 50 sátce na průtahu, tak se přiznávají k porušování předpisů. Zkuste si s kočarkem procházet úzkou Jiráskovou ulicí, kde Vám ještě po jedné straně parkují auta a ve zbytku cesty lítají auta. Pokud se opravdu zajímáte o dění na radnici, tak jste si určitě všimli, že bylo radou taky schváleno, že se 70 ka vrátí zpět... A tvrdit, že křižovatce u Orla pomůžu tím, že k ní přivedu cca 3500 aut z náměstí a z vedlejší cesty (z náměstí) snad už nemůže nikdo myslet ani vážně!?! Naopak ... auta teď přijedou na tuto křižovatku po hlavní cestě a tím tedy tuto křižovatku rychleji opustí. To je totiž to, že dnes je každý zdechlý udělat krok navíc a nejraději by parkoval přímo u pokladny! Pokud dobře čtete, tak se na náměstí dostanete a zaparkujete. Pouze neprojedete Jiráskovou ulicí. Kdo si chce zajet nakoupit klidně může jak dosud. Jen mají utrum projížděči a zkracovači.

 • Mirek

  Wednesday, March 20, 2019

  Souhlasím s tímto opatřením, mělo přijít už dávno. Současné dopravní zatížení této nejcennější části našeho města je naprosto neúnosné. Centrum má patřit lidem a ne autům. Ve většině center historických měst jsou dnes pěší zóny a žije to tam. Doufám, že další slibovaná opatření budou následovat a že se sem konečně začne vracet život.

 • Mirek

  Wednesday, March 20, 2019

  Souhlasím s tímto opatřením, mělo přijít už dávno. Současné dopravní zatížení této nejcennější části našeho města je naprosto neúnosné. Centrum má patřit lidem a ne autům. Ve většině center historických měst jsou dnes pěší zóny a žije to tam. Doufám, že další slibovaná opatření budou následovat a že se sem konečně začne vracet život.

 • zodpovědný občan

  Wednesday, March 20, 2019

  Tak chudáčci žáčci ZUŠ - dáte jim před školu aspoň přechod pro chodce, když tam teď bude až tak moc zvýšená frekvence? Nebo se bude zase čekat, až se před školou stane smrtelná nehoda?

 • Alena

  Wednesday, March 20, 2019

  Dobrý den, s opatřením souhlasím a vítám ho. Stávající obchodníci sice budou do jisté míry omezeni, ale zase se otevře prostor pro nové obchodníky, kteří využijí příležitost, že náměstí ožije kulturními akcemi, seniory, rodinami s dětmi a celkově lidmi, kteří se chtějí setkávat na veřejných místech bez pocitu hluku a zápachu z projíždějících aut a bez strachu, že jejich dítě, které se dívá na rozsvícení stromů nebo běhá po tržišti vběhne pod auto.

 • Paní Dášo,

  Wednesday, March 20, 2019

  a to já zase s tímto opatřením nesouhlasím. Nemyslím si, že by se na jeho základě do této lokality vrátil život. Přiznejme si, kdo z nás hranických občanů aspoň sem tam neprojel náměstím, aniž by tam nakonec nikam nešel. Pokud k sobě budeme upřímní, tak jsem přesvědčený o tom, že nás je většina. Ale souhlasím s tím, co uvádíte od své páté věty (včetně) až do konce. Někteří opravdu argumentují nesmyslně. Nicméně, držel bych se faktu, že většina z nás už je pohodlná někam chodit pěšky a to, že se jeden konec náměstí zneprůjezdní na tom vůbec nic nezmění. Lidé už dnes prostě žijí jiným způsobem, než jak tomu bylo dřív. Podle mě na tom nic nezmění ani fakt, že má na náměstí v budoucnu probíhat více různorodých společenských akcí. Ty by se tam mohly pořádat v hojnějším počtu i tak. Stačilo by jen dočasné dopravní omezení při jejich konání. Řada z nás na náměstí bude jezdit stejně, akorát bude mnohem víc zatěžovaná ta část, kterou bude možné k tomuto účelu využít. Z toho plyne, že se ztotožňuji s tím, co uvedl náš zodpovědný spoluobčan.

 • chytrák

  Wednesday, March 20, 2019

  český človíček je vynalézavý a zase si najde způsob, jak novou situaci na náměstí obejít. Co se týká téma Zklidnění dopravy - rozumím náměstí jako zóna bez aut, zrušte pak na něm všechna místa k parkování - a to nejen podél kostela. Kdo tímto zásahem přijde o korunky? Já už vím, jak situaci na náměstí budu řešit.

 • Jana

  Thursday, March 21, 2019

  Tak jásat mohou zodpovědní lidé a podnikatelé, kteří preferují zisk před zdravím asi budou naštvaní. Všude v cizině fungují pěší zóny a je to alespoň důvod vyrazit do města do obchodu, ne se prodírat přes parkoviště. Kdyby lidé přemýšleli, dovedli by přehodnotit, že zdraví má přednost. Opatření je dobré. Jen ten retardér před ZUŠ by se měl co nejrychleji udělat, vezměte si příklad ze Šromoťáku, parkovala tam auta a jedno srazilo holčičku!!!! Pak najednou přišel rozumný zákaz parkování aut a je to tak jediné řešení.

 • Honza

  Thursday, March 21, 2019

  Pokud se nepletu, průjezd náměstím byl vždy trvale omezen značkou, takže co řešíte? Kdyby dodržovali ignoranti třicítku a průjezd zakázan, asi by se nikdo nedivil. Navíc mělo být více retardérů, i přes sliby chybí dodnes jeden ve Hřbitovní ulici, který tam byl a v tichosti byl uklizen, v Komenského je situace taky děsná, měl by se přidat retradér u Kroku, jezdí se tam dost brutálně, nikdo nedodržuje 30Km. Inteligentní člověk by měl mát právo jít v klidu s dětmi po chodník a ne se být, kde ho co sejme. .

 • karel

  Friday, April 5, 2019

  Jestlipak si někdo uvědomil ,že v dopravní špičku a odchodem žáků ze škol na tř.1máje bude docházet opravdu ke kolapsu ,kdy řidiči musí dávat přednost od nemocnice,od šromoťáku dále chodcům na přechodu u myslivny na světelném přechodu ,...fronty od strany slávie atd..jde o provoz mezi mostem na 1 máje a křižovatkou u "kina" ...to bude pohroma ..již nyní mezi 13-16 hod přes týden je to pohroma + ta 50ka na obchvatu které se každý vyhýbá a raděj jede směr čs.armády… toto nepromyšlené opatření neulehčí ale velmi zkomplikuje stávající situaci a to nemluvě o tom pokud se stane u kina nehoda!! budou hranice !!neprůjezdné" no hodně štěstí byrokracii

 • ota

  Friday, April 5, 2019

  pokud se nedořeší obchvat od valmezu na ostravu,budou hranice na ul.1máje ucpané a omezování plynulosti průjezdu vše zkomplikuje .nyní se velice často stane že polské kamiony a z podobných zemí chtějí ušetřit na mýtu a střihnou si to čaputkou na tř.1.máje i když je tam zákaz...zamyslel se nad tím někdo než chtěl dělat opatření???

 • Jarka

  Monday, April 8, 2019

  Já taky souhlasím, vždyť jse o zkoušku na 3 měsíce. Vy jste hned všichni jasnovidci. Měly by se vyzkoušet všechny možné varianty. Vždyť jde o naše pohodlí. Já značku "průjezd zakázán" respektuji už dlouhá léta a když už musím na náměstí něco vyřídit, velice nerada jezdím na náměstí autem právě kvůli zdlouhavému výjezdu Jiraskovou ulicí. Snad tam konečně přestanou jezdit všichni, kteří jen projíždějí. Raději chodím pěšky i přesto, že mám malé děti a kvůli rychlosti projíždějících jim jde mnohdy o život.

Přidat komentář