MDŽ - bonboniéra a karafiáty?

MDŽ - bonboniéra a karafiáty? image not found

Mezinárodní den žen (MDŽ) se slaví každý rok 8. března, základní myšlenka tohoto svátku není dnes už tolik známá.

 

Hodně z nás si MDŽ spojuje se socialismem a tehdy oblíbenými karafiáty a bonboniérou...

 

Právě kvůli tomuto spojení přestali v současné době někteří tento den slavit, neboť se podle nich jedná pouze o uměle vytvořený komunistický svátek.

 

Skutečnost je ale jiná.

 

Původní myšlenkou MDŽ je občanská a politická rovnoprávnost mužů a žen, zapojení žen do rozhodovacích procesů, zavedení volebního práva pro ženy a odstranění diskriminace.

MDŽ by měl být spojován s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. Má být tedy spojován s bojem žen za svá práva.

 

Trocha historie

 

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu.

Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo.

Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí.

Důvodem proč se měly ženy scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost.

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.

 
MDŽ je mezinárodním svátkem a najdeme jej třeba i v kalendáři Francie, USA nebo mnoha států Afriky.
 

Od roku 2004 je u nás MDŽ prosazen zákonem jako „významný den“.

Komentáře (1)

  • vultiet

    Friday, March 1, 2024

    Tzimopoulou S, Cunningham VJ, Nichols TE, et al <a href=http://vardenafil.one>beyer levitra</a> It has a volume of distribution of 0

Přidat komentář