Masopust - to je tučný čtvrtek, taneční neděle a maškarní úterý

Masopust - to je tučný čtvrtek, taneční neděle a maškarní úterý image not found

Možná v tom máte taky trochu zmatek – kdy se vlastně ten masopust slaví a co to je za svátek. V minulosti se slavilo všude ve stejný čas, nyní se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice slaví dva víkendy po sobě.
 

Pod názvem masopust se skrývá celé období od Tří králů až do začátku postní doby,hlavně však poslední tři dny, jímž toto období končí.
 

Nejde o církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou.

Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů (6. ledna), má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března.

 

Tučný čtvrtek

Poslední čtvrtek v únoru byl před několika sty lety toužebně očekávaným dnem, jedná se totiž o takzvaný „tučný čtvrtek“. Tradice velí, že v tento den by se měl člověk pořádně najíst a připravit se na několikadenní masopustní veselí, které bude ukončeno Popeleční středou a následujícím 40denním půstem.
 

Taneční neděle

Hlavní zábava začínala v neděli. Po bohatém obědě se všichni chystali na taneční zábavu, která se často protáhla až do rána… V každém kraji si lidé vymysleli jiné názvy a jiné zvyklosti.
 

Maškarní úterý

Vyvrcholením masopustu bylo úterý, kdy se pořádaly průvody maškar nebo hrály žákovské divadelní hry. Nejoblíbenějším námětem byl soud s opilcem Bakchusem.
 

Popeleční středa následuje po masopustním úterý. Připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a je vlastně prvním dnem postní doby.

 

 

Masopust 2019
 

  • Tučný čtvrtek 28. února 2019
     
  • Masopustní neděle 3. března 2019
     
  • Masopustní úterý 5. března 2019
     
  • Popeleční středa 6. března 2019



 

Jak vypočítat datum masopustu?

Důležitý údaj, který k tomu budete potřebovat, je datum úplňku po prvním jarním dnu (21. březen). V roce 2019 připadá tento úplněk až na 19. dubna. Velikonoce začínají  po zmíněném prvním jarním úplňku, Velký pátek vychází v roce 2019 na 19. dubna, Velikonoční pondělí na 22. dubna.

Podrobněji ZDE.

 

 

Zajímavosti

 

  • Půst neznamenal jen omezení tučného a mastného, ale nekonaly se ani svatby a zábavy.

  • Medvěd měl velmi důležitou funkci jakožto symbol plodnosti.

  • Další tradiční maskou je pak hrůzostrašná maska zvaná Brůna, bába s nůší a novější je pak smrtka.

  • V původním smyslu slova karneval jde o „opuštění masa“ (slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare, „dát pryč maso“

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář