V neděli proběhne slavnostní odhalení památníku obětem holocaustu, za účasti bývalého velvyslance ČR v Izraeli

V neděli proběhne slavnostní odhalení památníku obětem holocaustu, za účasti bývalého velvyslance ČR v Izraeli image not found

V Lipníku nad Bečvou bude slavnostně odhalen památník obětem holocaustu a to v neděli u starého židovského hřbitova na ulici Zahradní.

Oběti holocaustu zde bude nově připomínat památník, který bude umístěn v předpolí starého židovského hřbitova.

 

Na památníku budou vytesána jména všech 164 zavražděných lipenských Židů.

Každý zavražděný obyvatel Lipníku zde bude mít díky památníku svou připomínku.

 

Město Lipník nad Bečvou bylo v minulosti sídlem s významnou židovskou komunitou, která před rokem 1848, kdy byla Židům přiznána svoboda pohybu, čítala více než 1600 osob. Přestože poté počet lipenských Židů postupně klesal, neboť se stěhovali do větších měst, až do nacistické okupace tvořili nedílnou součást našeho města.

Nacistické vyvražďování však přežili pouze tři (otec a syn, kterým se podařilo úteci při pochodu smrti a žena), ostatní byli zavražděni, většina z nich ve vyhlazovacích táborech Malý Trostinec, Treblinka a Osvětim. 

 

Slavnostní odhalení se uskuteční v neděli 27. ledna v 11:00 za účasti bývalého velvyslance ČR v Izraeli Ing. Jiřího Schneidera.

 

Termín není vybrán náhodně

27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda nacistický vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka a od roku 2005 se tento den připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

 

 

(zdroj web města Lipník n./B.)
(foto ilustrativní, Pixabey)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář