Až z Velké Británie přicestovaly obrazy, které budou vystaveny v Galerii Synagoga

Až z Velké Británie přicestovaly obrazy, které budou vystaveny v Galerii Synagoga image not found

Hranická Galerie Synagoga bude od 17. ledna patřit malíři, který žije a tvoří ve Velké Británii. Řeč je o Tiboru Červeňákovi, který se narodil v roce 1977 v Hranicích a patří k světově uznávaným umělcům.

 

Jeho výstava s názvem Koně a ženy přestavuje autorovu současnou tvorbu.

  „Bůh stvořil dvě krásné věci. Krásné koně a krásné ženy,“

vysvětlil s úsměvem témata svých obrazů Tibor Červeňák.

Autorovy výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou. V roce 2004 využil možností Evropské unie a usadil se v Belfastu, kde pracoval a také spolupracoval s galeristou Michaelem Flanaganem, který jeho tvorbu zastupoval 5 let.

V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první sólo výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během 10 dnů do soukromých sbírek.

V době, kdy žil Tibor Červeňák v Belfastu, uspořádal výstavu v New Yorku, kterou zahájila česká zpěvačka a herečka Iva Bittová.

V letech 2012 až 2015 studoval výtvarné umění a design na Bath Spa University, kam byl přijat na základě svého profesního portfolia. V té době již autor svá díla vystavoval v prestižních galeriích v New Yorku a v dalších městech.  Obrazy z jeho výstavy v rámci ukončení studia od něj Bath Spa University odkoupila.

V roce 2015 až 2016 získal magisterský titul z výtvarného umění – malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts, na které studovala řada světově uznávaných umělců.

Své obrazy vystavoval v zahraničí – v New Yorku, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži, Benátkách, Velké Británii. Několikrát vystavoval v Royal Ulster Academy, velmi prestižní akademii v Severním Irsku. Vystavoval také v Royal West of England Academy v anglickém městě Bristol, kde za obraz MY Monet získal hlavní cenu za nejlepší obraz v kombinované technice. V současné době žije a tvoří v Cardiffu ve Velké Británii.

Umělec je také autorem techniky kinetického malování Boxing Painting. V boxerských rukavicích udeří do plátna a rukavice přitom zanechají oválný obtisk. Boxovací variace a jejich uspořádání připomíná sestavu leknínů na vodní hladině.

Obrazy Tibora Červeňáka se také objevily ve filmu „Paint“, který režíroval Ryan Tohill. Jeho výstava v Safe House Galery v roce 2005 se objevila v dokumentárním filmu pro Northern Visions Television.

Dokument o Tiboru Červeňákovi při práci vznikl v roce 1996 v České republice.

 

Informace k vernisáži ZDE.

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář