Nová cyklostezka přilákala bobry

Nová cyklostezka přilákala bobry image not found

V blízkosti nové cyklostezky žijí bobři. Jejich přítomnost je dobře patrná na břehu Bečvy v místech u čerpací stanice Shell.
 

Je zde vidět spousta nahlodaných vrbových větví i kmenů. Na vrbových větvích si bobr rád pochutná, ale také je může použít jako stavební materiál pro své obydlí.


Bobři si vyhrabávají v březích nory a běžně zabydlují i kanalizační roury. Bobr si s chutí postaví svůj hrad přímo ve vodě. Součástí této stavby bývá i pevná hráz, se kterou si dokáže poradit jen silný bagr.
Protože je bobr evropský vysoce chráněným zvířetem, tak může být odstraňování jím způsobených škod docela komplikované. Právě kvůli škodám na vodních tocích a rybnících byli u nás bobři ve druhé polovině 19. století vyhubeni.

Bobři už několik let žijí v Bečvě i na jejich přítocích. Dospělý bobr může vážit až 35 kg a měřit 100 cm (bez ocasu). Zahlédnout bobra je však spíše vzácnost, protože je aktivní hlavně v noci. Nicméně bobři už prý zjistili, že jim od nás lidí v dnešní době nebezpečí nehrozí a tak ztrácí svou plachost.

Bobři mají cyklostezky v lásce, protože v r. 2015 podhrabali část cyklostezky v Lipníku nad Bečvou a v květnu 2017 loudil mlsný bobr pamlsky přímo na cyklostezce na Štýřickém nábřeží v Brně.


Ze zahraničí jsou známy případy, kdy zlý bobr napadl a pokousal člověka. Pokud vás v noci na nové cyklostezce zastaví chlupaté zvířátko a bude chtít vaši svačinu, může to být veverka nebo bobr. Veverka má ocásek chlupatý a zdvižený nahoru, naopak bobr má ocásek plochý, pokrytý šupinami a svěšený k zemi. K bobrovi se nepřibližujte, nekrmte ho a nehlaďte.

 

text a foto Dušan Štainer

 

ihranice.cz, to není jen zpravodajství. Rádi zveřejníme příspěvky od vás, čtenářů z našeho regionu.
Pište nám o věcech, které vám udělaly radost, sledujte, co se u vás děje a postřehy nám zašlete.

Fotíte? Pak neváhejte a podělte se také o své „fotoúlovky“.

                                                                                                                                                                                               (foto Bobra - zdroj Pixabey)

Komentáře (1)

  • Pepa

    Sunday, January 13, 2019

    Jen doufám, že nikoho nezraní na stezce nějaký zbylý bobrem podhlodaný strom. Jestli tam budou bobři, tak tam ale za chvíli nic růst nebude. Ti dokáží břehy vyčistit důkladně.

Přidat komentář