O víkendu proběhne historicky první sčítání ptáků v Česku. Zapojit se může každý..

O víkendu proběhne historicky první sčítání ptáků v Česku. Zapojit se může každý.. image not found

Už tento víkend bude Česko historicky poprvé sčítat ptáky na krmítkách. Organizátor Česká společnost ornitologická tak ve spolupráci s veřejností zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.

První ročník sčítání ptáků na krmítkách proběhne  4. - 6. ledna 2019 a za jeho organizací stojí Česká společnost ornitologická (ČSO). 

Laické veřejnosti se tak otevírá unikátní možnost stát se součástí skutečného vědeckého výzkumu.

 

Do tohoto jednoduchého výzkumu se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušeností se sčítáním nebo s pozorováním ptáků. „Pro pohodlnější zápis pozorování jsme připravili pomocný sčítací arch s kresbami nejčastějších hostů na krmítku. Pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů,“ vysvětluje Dita Hořáková, koordinátorka programu z České společnosti ornitologické.

Ke stažení ZDE:

 

 „Sčítat budeme po dobu jedné zvolené hodiny. U každého pozorovaného druhu zapisujeme vždy pouze nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku,“ říká k metodice Hořáková. Dodává, že bereme v úvahu všechny ptáky, které během sčítací hodiny spatříme, ať už přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem.

Každý účastník se může do sčítání zapojit opakovaně. „Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání, a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť,“ upřesňuje Hořáková.

Zároveň upozorňuje, že zapisujeme pouze ptáky, které jsme během sčítací hodiny skutečně viděli. „I když víme, že běžně k nám létá například červenka a pří sčítání se neukázala, do formuláře ji nezadáváme,“ zdůrazňuje.

Důležité jsou i záznamy o tom, že ptáci v danou hodinu na místo pozorování nepřilétli. „Zjištění, že je na místě ptáků málo či dokonce žádní, je pro celkový obrázek důležité. Určitě nám pošlete své výsledky, i kdybyste během své hodiny nespatřili žádného ptáka,“ vyzývá Hořáková.

Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat online na stránkách programu. „Pokud nemají tuto možnost, je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. V obou případech do 15. ledna 2019,“ říká Hořáková.

 

Přihlášení do sčítání a následné odeslání výsledků na webových stránkách:

 

Mohu sčítat jinde než u krmítka?

Ano. Krmítko není nutné, pouze doporučené. Ke sčítání si lze vybrat jakékoliv místo, na kterém budeme chtít strávit hodinu pozorováním ptáků.

 

Proč mám sčítat jednu hodinu?

Stejná metodika pozorování je důležitá, aby byla data srovnatelná a vědecky vyhodnotitelná. Jedna hodina je dostatečně dlouhá doba, aby krmítko navštívily různé druhy ptáků žijících v okolí. Zároveň je to čas tak akorát dlouhý, aby nás pozorování bavilo.

 

Sčítání mě baví, mohu během víkendu sčítat víckrát?

Ano. U každého pozorování se zadává den i hodina sčítání, proto je možné sčítat vícekrát. Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno sčítání (60 minut), a pak – ať už hned nebo třeba odpoledne či druhý den – můžeme začít s dalším (opět 60 minut). Místo sčítání můžeme změnit nebo zůstat na stejném.

 

Více otázek a podrobnosí ZDE:

 

Proč sčítat

Pomůžete České společnosti ornitologické zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. „To vyžaduje velké množství údajů z rozsáhlého území, jejichž získání je časově náročné. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak lze údaje získávat,“  říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. 

Kromě toho, že účastníci pomohou ornitologům zjistit, jak zimní období ovlivňuje ptačí populace, u sčítání se zároveň poučí i pobaví. „Přikrmování může sehrát důležitou roli také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vytvořit kladný vztah k přírodě,“ dodává Hořáková.

„Osvěta kolem rapidního úbytku zpěvného ptactva je klíčová. Jen tak si veřejnost začne více uvědomovat, že ptáci potřebují naši pomoc a ochranu. A že je nutné podnikat na všech úrovních kroky k opětovnému návratu ptáků a hmyzu na původní počty. Proto má projekt Ptačí krmítka v Plastia plnou podporu,“ vysvětlila Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastia.

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář