Kolem Země proletí jedna z nejbližších a nejjasnějších komet, jedná se o vzácnou podívanou

Kolem Země proletí jedna z nejbližších a nejjasnějších komet, jedná se o vzácnou podívanou image not found

O víkendu budou příznivé podmínky nejen ke sledování meteorického roje zvaného Geminidy, ale kolem Země také proletí kometa 46P Wirtanen. Půjde o desátý nejtěsnější známý průlet komety v historii.

Maximum roje vychází na odpoledne v pátek 14.prosince, vysoká aktivita meteorů však bude probíhat i v noci ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu. Během noci (zejména časně zrána) zazáří nad českým nebem až 90 meteorů za hodinu.

Meteorický roj je jev, při němž částice meziplanetárního prachu (meteoroidů) křižují zemskou dráhu, při průletu zemskou atmosférou se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vznikají záblesky, jež se odborně nazývají meteory, lidově „padající hvězdy“ nebo „létavice“. Ledoprachové částice, které při průletu zemskou atmosférou vytvářejí nebeské divadlo Geminid, pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon.

 

Jedna z nejbližších a nejjasnějších komet

16. prosince ve 14:05, nás čeká ještě vzácnější astronomická událost. Kometa 46P Wirtanen proletí 11,6 milionu kilometrů od Země, tedy jen zhruba 30x dále, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

Půjde tak o desátý nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země za celou historii lidstva.

Nebezpečí v podobě srážky se Zemí nehrozí, jádro komety měří přibližně 1,2 kilometru a naši planetu bude míjet velice daleko za kolizní zónou. Naopak lze očekávat pěkné astronomické divadlo, neboť kometa by při svém největším přiblížení k Zemi měla být viditelná pouhýma očima.

Podle nejoptimističtějších předpokladů by dokonce měla patřit k nejjasnějším kometám za posledních pět let.

 

Dalšího aktivního roje se dočkáme už na počátku příštího roku, kdy budou v noci ze 3. na 4. ledna 2019 vrcholit každoroční Kvadrantidy. Při jejich pozorování vůbec nebude rušit Měsíc a zejména v ranních hodinách 4. ledna by mohlo zazářit na 80 meteorů za hodinu. Geminidy budou mít opravdu ideální pozorovací podmínky až v prosinci roku 2020.

 

zdroj: http://www.avcr.cz/
Obrázek: Kometa 46P Wirtanen zachycená 9. listopadu 2018 z namibijské astrofarmy Tivoli (foto: Gerald Rhemann)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář