KOVÁŘSKÉ KURZY NA HELFŠTÝNĚ

KOVÁŘSKÉ KURZY NA HELFŠTÝNĚ image not found

Správa hradu Helfštýn pořádá kurzy uměleckého kovářství přímo v historickém areálu hradu.

O co jde a co je cílem?


V stále více standardizovaném světě vzrůstá poptávka po individuálně navržených a ručně vyráběných předmětech. Je to patrné v interiérovém designu, pří výstavbě budov, při zahradních a krajinných úpravách i ve veřejném prostoru. Kováři i návrháři pracující s kovem musí mít schopnost včasného rozpoznávání trendů a adekvátně reagovat na nutnost profesionální prezentace svých produktů a dovedností. Současná výuka základů kovářství v Evropě však toto nenabízí. Právě proto přišlo několik evropských partnerů s novou myšlenkou Evropské kovářské akademie (European Iron Academy ) za účelem zkvalitnění odborného vzdělávání a přípravy.


Motivace tohoto plánu vyplývá z úrovně výuky a vzdělávání práce s kovy. Regionální i mezinárodní vzdělávací instituce zahrnují mnohá tvůrčí řemesla. Kování a kovový design jsou však často vynechány.
Po vyučení chybí v kovovém designu i v materiální technice nabídka dalšího vzdělávání. Jak práce s kovem, tak kovový design však patří k základním hnacím silám ekonomiky jednotlivých zemí.


Cílem je dát kovářům i návrhářům pevný základ díky mezinárodní nabídce průběžného a následného vzdělávání, aby kovářství v soukromé i veřejné sféře získalo zpět prestiž, kterou mělo v minulosti, a věříme, že ji bude mít i v budoucnu. V dnešní době by měl kovář dokázat prezentovat své myšlenky, návrhy a sám sebe před drobnohledem administrativních profesionálů, architektů, stavebních manažerů a investorů.

 

Připraveny jsou např. tyto kurzy:DAMASCÉNSKÉ KOVÁNÍ
(první týden v červnu)
Lektorem je mohelnický nožíř Jaroslav Brixi. V rámci kurzu přistupuje ke každému frekventantovi individuálně. Začátečníkům vštípí základní principy kovářského svařování v ohni. Zkušenější mají možnost pracovat přímo na paketech a společně s nejzdatnějšími pracuje na zvládnutí požadovaných struktur při výrobě čepelí nožů i jiných zbraní.
 

VÝROBA NÁŘADÍ
(druhý a třetí týden v červnu)
Mistr Karel Bureš, umělecký kovář, sochař v kovu a pedagog Vás naučí, jak vyrobit speciální nářadí, aby skvěle fungovalo ale i vypadalo.
 

ZÁKLADY KOVÁNÍ
(první týden v červenci)
Kurz je určený široké veřejnosti. Pokud chcete strávit aktivní dovolenou v atraktivním prostředí středověkého hradu a navíc se naučit něco nového, přijďte na kurz Základy kování vedený mistrem Jiřím Němcem.
 

TEPÁNÍ V MĚDI
(první týden v září)
Christine Habermann, kovářka a umělkyně, Vás uvede do dekorativních technik spojených se zpracováním tohoto ušlechtilého materiálu. Nejdříve budete kreslit a vytvářet návrhy, které následně přenesete na vlastní materiál a poté tvarovat a povrchově upravovat.

 

Počet frekventantů je omezený maximálním počtem 10 osob.

 

Kurzy pořádané správou hradu Helfštýn jsou pro studenty výhodnější.

Studentům kovozpracujících oborů je nabídnuta možnost absolvování některého z pořádaných kurzů za cenu sníženou o 10 až 50 procent, úměrně podle počtu přihlášených. Otevírá se  tak možnost naučit se mnoho věcí mimo rámec běžných studijních osnov, nechat se vést profesionálními lektory, kteří jsou skutečnou špičkou v daných technikách  a to vše v nenahraditelném prostředí světového centra uměleckého kovářství.

 

Brožura ke stažení ZDE.


Vyplněním přiložené přihlášky se můžete přihlásit na námi pořádané kurzy. Součástí formuláře jsou i propozice a bližší informace ke konkrétním kurzům, které budou realizovány v roce 2019.

Přihláška na kurz ZDE.

 

(zdroj helfstyn.cz)

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář