VÝSTRAHA ČHMÚ - vítr může dosahovat rychlosti i silné vichřice

VÝSTRAHA ČHMÚ - vítr může dosahovat rychlosti i silné vichřice image not found

Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí velmi silný a nebezpečný jihozápadní vítr, a to od nedělních 18:00 do pondělních 06:00 v celém Česku. V nárazech může vítr dosahovat přechodně rychlosti 90 kilometrů za hodinu, tedy rychlosti silné vichřice. Na horách může vítr dosahovat rychlosti dokonce až 126 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu. O něco slabší vítr pak zřejmě bude přetrvávat až do pondělních 18:00 téměř v celé republice kromě Jihočeského a Plzeňského kraje. V nárazech může mít rychlost až 72 kilometrů za hodinu.

 

VELMI SILNÝ VÍTR (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ) pro celou ČR od neděle 23.09.2018 18:00 do pondělí 24.09.2018 06:00

SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ) od pondělí 24.09.2018 06:00 - 18:00 v  téměř v celé republice kromě Jihočeského a Plzeňského kraje.

 

ČEZ Distribuce pro své zaměstnance vyhlásila pohotovost a v případě nastalých poruch bude počet pracovníků v terénu, na dispečinku a v call centru ihned navýšen.

Problém bude ráno s dopravou - popadané stromy jsou již nyní jak na železnicích, tak i silnicích .. ráno bude situace pravděpodobně po noční vichřici horší.

 

 

Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:

- Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
- Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.
- Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nákladní auto. Sledovat dopravní zpravodajství.
- Na horách omezit vycházení a nevydávat se zejména do hřebenových partií.
- Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.
- V případě podmáčeného terénu lze očekávat i vyvracení stromů.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/Borovička ve spolupráci s VGHMÚř

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář