Petice proti dalším ubytovnám pro zahraniční zaměstnance v Hranicích

Petice proti dalším ubytovnám pro zahraniční zaměstnance v Hranicích image not found

Do Hranic, stejně jako do jiných českých průmyslových míst, přichází stále více zahraničních zaměstnanců. S tím roste poptávka po nejlevnějším ubytování a to se stává velmi atraktivním byznysem. Podnikavci skupují nemovitosti. V centru města vyrůstají ubytovny jako houby po dešti.


Zvýšená koncentrace cizích dělníků představuje rizika, která kazí stálým obyvatelům našeho krásného města šťastný život. Do budoucna ubytovny představují riziko, že se v nich usadí sociálně nepřizpůsobiví lidé. To je klasický scénář vzniku sociálně vyloučených lokalit, kde dochází nejdříve ke konfliktům a pak k vystěhování stálých obyvatel.


Známé sociální problémy:


•    nárůst kriminality a přestupků často ve spojení s alkoholem
•    konflikty s místními lidmi
•    strach místních projít se večer po ulici
•    nárůst ceny nájmů v bytech
•    nárůst ceny pozemků určených pro výstavbu bytů
•    lidé nechtějí kupovat k trvalému bydlení nemovitosti blízko ubytoven
•    lidé se postupně odstěhují z blízkosti problémových ubytoven a vznikají problematické lokality
•    turisté se raději podívají na jiná místa
•    problémy s parkováním
•    městu neplynou žádné ubytovací poplatky ani adekvátní platby za odpad
•    až opadne poptávka po dělnících, tak ubytovatelé budou hledat nové možnosti, jak naplnit ubytovny a svou klientelu budou hledat v řadách sociálně nejslabších obyvatel, aby se dostali k jejich dávkám na bydlení

 

Petice za stavební uzávěru pro stavby ubytovacích zařízení na území města Hranice.

Rozhodli jsme se iniciovat formou petice žádost směřovanou zastupitelům našeho města, aby na svém listopadovém zasedání odhlasovali stavební uzávěru na stavby ubytovacích zařízení na celém území města Hranice. Takové stavební uzávěry existují v celé řadě měst a obcí, např. v Liberci, v Jablonci nad Nisou, v Brodcích. V těchto městech a obcích se díky uzávěře podařilo zásadně zastavit živelný růst ubytoven.

Stavební uzávěrou město získá reálnou moc rozhodovat o tom, jaká ubytovací zařízení a kde napříště povolí. Nezapomeňme, že ve hře jsou velké zisky, takže by nikoho nepřekvapilo, kdyby existovaly i tlaky byznysmenů na politiky a ti by zase mohli ovlivňovat úředníky povolující stavby ubytoven.

 

Petici můžete již nyní podepsat na těchto místech: Penzion Růžek (Radniční), restaurace Stará střelnice (Sady Čs. legií), Jídelna Litovel (Teplická), restaurace Pod střechou (Svatoplukova), restaurace Kongresové centrum (Hřbitovní), pobočka TS Bohemia elektronika (budova hotelu Cementář), restaurace U Arnošta, Struhlovsko,  Kavárna U mlsné kočky (Galašova), restaurace Monika (Tř. 1. máje), Vinotéka Mercurius wine (Tř. 1. máje) ..

Velký dík patří všem, kteří touto formou petici podporují a zpřístupňují našim lidem. Další kontaktní místa budeme zveřejňovat.

 

Podpisy budeme sbírat do poloviny října. Pak je předáme našemu starostovi, panu Kudláčkovi. Pokud se rozhodnete také pomoci se získáváním podpisů pod petici, tak se ozvěte autorovi tohoto článku. Petici si stáhměte z odkazu níže. Petici můžete vzít do zaměstnání, dát ji svým známým atp.

Text petice včetně podpisových archů je ke stažení zde: https://drive.google.com/open?id=1MngRmDBAO0TTJu1964GaNdGAIc6yswrX

Online petici můžete podpořit zde (vezměte na vědomí, že online petice je sice snadno dostupná, ale protože postrádá podpis, tak nemá oporu v petičním zákonu jako petice papírová): www.petice24.com/nechceme_v_hranicich_dali_ubytovny_pro_zahranini_zamstnance


Několik vysvětlivek ke stavební uzávěře


Co je „Územní opatření o stavební uzávěře pro stavby ubytovacích zařízení“:

•    bez souhlasu zastupitelů (nebo rady města) nemůže ve městě vzniknout nové ubytovací zařízení
•    díky uzávěře má město „ve svých rukou“ rozhodování o stavbách všech ubytovacích zařízení na svém území podle jasných pravidel
•    zastupitelé (nebo rada města) mohou odhlasovat konkrétní výjimky ze stavební uzávěry, když to neohrožuje účel uzávěry (např. se povolí stavba hotelu, ubytovna pro armádu ČR …)

Co jsou stavební činnosti směřující k vzniku staveb ubytovacích zařízení:
•    stavba, změna dokončené stavby, změna v užívání stavby, změna stavby před jejím dokončením, dodatečné povolení, stavební úpravy a přístavby za účelem rozšíření kapacity stávajících staveb

Co jsou ubytovací zařízení, uvádí v § 2 odst. c) vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, v platném znění:

Stavbou ubytovacího zařízení se rozumí stavba nebo její část, kde je poskytováno ubytování a služby s tím spojené; stavbou ubytovacího zařízení není bytový a rodinný dům a stavby pro rodinnou rekreaci; ubytovací zařízení se zařazují podle druhu do kategorií: hotel, motel, penzion a ostatní ubytovací zařízení, zejména ubytovny, koleje, svobodárny, internáty, kempy a skupiny chat nebo bungalovů, vybavené pro poskytování přechodného ubytování.

 

 

Za petiční výbor Dušan Štainer

 

“Článek nevyjadřuje postoje ani názory členů redakce iHranice.cz a je přesnou citací obdrženou od výše uvedených autorů.”

Komentáře (11)

 • Pavla Sobková

  Thursday, September 20, 2018

  Vše pro peníze a místní zájmy lidí a jejich bezpečí jde stranou

 • Dušan Štainer

  Thursday, September 20, 2018

  Pavlo, děkuji za komentář. Za poslední týden jsem měl příležitost mluvit o petici s mnoha lidmi. Co mi ještě lidé říkají? V ubytovnách žijí cizinci ve špatných podmínkách. Co nepěkného čeká naše děti nebo vnuky v budoucnosti, jaký bude život v Hranicích? Proč jsou někteří lidé doslova nenažraní a bezohlední, vždyť už tak mají dost majetku, který si do hrobu nevezmou. Proč nás stát nechrání? Co mají Hranice z toho, že nějaká zahraniční firma tu zaměstnává cizince - nic.

 • Dušan Štainer

  Thursday, September 20, 2018

  M. - děkuji za komentář k hrubkám, něco jsme opravili. Připomnělo mi to mého češtináře, na kterého (upřímně) rád vzpomínám (a je mi líto, že se zbláznil). Klíčem k úspěchu je mít ODVAHU dělat (1.) správné věci (2.) správným způsobem. Na pořadí trvám, protože, i když něco neuděláte správně, tak se díky zkušenosti stejně přiblížíte k cíli. Náš cíl je žít v krásných Hranicích krásně.

 • Lucie Jandová

  Thursday, September 20, 2018

  Po právní stránce píšete bohužel nesmysly.

 • Dušan Štainer

  Thursday, September 20, 2018

  Lucie, děkuji za komentář. Zřejmě jste profesionální právník. Rád bych vám konkrétně odpověděl, ale nevím, co tím myslíte?

 • Dušan Štainer

  Thursday, September 20, 2018

  Záměrná anonymita bývá volena osobou z důvodu .... vyhnutí se důsledkům svého jednání. Zdroj: Wikipedie

 • Kvetos

  Saturday, September 22, 2018

  Kdyz budete takhle premyslet, tak vas cely stat pujde do pr.. jak uz to jednou bylo. Premyslejte.

 • Jáchym Brzezina

  Monday, September 24, 2018

  Vaše petice řeší výstavbu ubytoven. Jak chcete řešit ubytování cizinců v bytech? Jak máte ošetřeno, že vlastník domu o xy bytových jednotek tyto byty nepronajme cizincům, zaměstnancům agentur? Vlastník bytu nevytváří ubytovnu! Chcete zakázat vlastníkům bytů, svobodu, komu svůj byt pronajmou? Z mého pohledu dosáhnete toho, že zde oficiálně nebudou ubytovny, ale bude zde spoustu pronajatých bytů. Takže počet cizinců se v Hranicích nesníží.

 • Dušan Štainer

  Tuesday, September 25, 2018

  Jáchyme, děkuji za komentář. Já tady mluvím za tři rodiny, které hledají způsob, jak zabránit, v rámci probíhajícího stavebního řízení, vzniku nové ubytovny z nebytových prostorů pod náměstím. Náš aktuální problém není o ubytování v bytech.

 • Jáchym Brzezina

  Tuesday, September 25, 2018

  Děkuji pane Štainere za Vaši reakci. Obávám se však, že vlastníci domů, podnikatelé, kteří se rozhodnou provozovat ubytovací byznys, prostě místo stavebního řízení o ubytovně, udělají stavební řízení o deseti bytech 1+kk a úředník přeci nemůže chtít k povolení vědět, koho budu ubytovávat. Takže teoreticky pod náměstím vznikne xy nových bytů, které se pronajmou agentuře a ta tam osadí své zaměstnance ze zahraničí :( Pronájem bude na rok či dva, tedy nic co se týká krátkodobého ubytování. Držím Vám palce ve Vaší aktivitě a přeji Vám mnoho úspěchů, dovolím si však dále zůstávat skeptikem.

 • Dušan Štainer

  Tuesday, September 25, 2018

  Děkuji všem, kdo přispívají svými komentáři pod tímto článkem. Rozhodl jsem se, že nebudu tady psát své osobní názory. Nicméně, pokud mi chcete položit otázky nebo si vyměnit názory, či zkušenosti, napište mi na email nasepetice@seznam.cz

Přidat komentář