Stromy v Hranicích.. článek od čtenářky

Stromy v Hranicích.. článek od čtenářky image not found

Nejkrásnější strom v Hranicích??  Strom s nejsilnějším kmenem, nejkošatější, nejmohutnější, prostě - nejkrásnější, klidně i bez historie, vybaví se Vám některý?

Všichni vidíme, že se v posledních letech v Hranicích stromy ve velkém kácí (rozhodují prý - dendrologové !!??), ale je s podivem, že se ztrácejí ty nejsilnější...V jiných městech si stromů, a zvláště těch, které by historii mohly vyprávět, velice váží - viz několik mých záběrů k dokreslení problematiky (pořízených samozřejmě mimo Hranice),.

Zatímco tady pokácí i vrbu na ostrůvku (rybník KUCHYŇKA), prý byla 2x zasažena bleskem - možná, ale určitě by ještě nějaký čas vydržela (A PAK !!! NIKOMU přece NEVADILA) a kdyby později padla, spadla by do rybníku a živila vodní faunu. To je ten nejmenší, ale asi poslední příklad. Nebo jiný - u ‚žaby‘ před parkem stávala kdysi zdravá a krásně košatá vrba - místo ní je tam teď jakási rachitická chudinka.... Pořádnou ALEJ tu taky žádnou nemáme a ve Fuskově aleji (v Teplicích pod LD Janáček) padlo taky několik mohutných stromů - prý na přání jisté osoby.... a alej tím pádem ztratila svoji původní krásu. STRAŠNÝ NEROZUM !!!!

U kasáren Jaslo vzalo za své taky asi 15 silných statných topolů!!! Kolem rybníku KUCHYŇKA rovněž - a důvod se vždy našel !!!! Také kvůli cyklostezkám padají stromy, na ulici 1. Máje taky, v parku taktéž, teď - před volbami - zase sídliště Struhlovsko bojovalo o každý svůj strom .....

Proto mě napadlo, že tak, jak jste přes hranické občany zjišťovali díry na cestách, že si Hraničáci na svých procházkách nebo turistických výletech rádi vyfotí překrásný strom... Abychom na ně upozorňovali a zachraňovali je. S kácením by se už v Hranicích mělo KONEČNĚ PŘESTAT !!!! Jak vidíte tento můj návrh, mohl by přece fungovat i jako soutěž, ne !!!??

Snad jediným MOHUTNÝM stromem je památná lípa v Gallašově ulici. Ale to je uboze málo.... náměstí je ‚betonové‘,tam je zeleň fakt nuzná !!!
A v lázních Teplicích nad Bečvou byly na kolonádě už dříve vykáceny taky všechny stromy (většinou asi lípy). A tak se pacienti s nemocemi srdce nemají před ostrými slunečními paprsky ani kde schovat a na slunko přece nesmí !!!! A ty štíhlé mladé stromky, které tam dnes stojí, nevrhají vůbec žádný stín !! KDE ZŮSTAL ROZUM KOMPETENTNÍCH ???? Už se nad těmi našimi BETONOVÝMI HRANICEMI zamysleme, zaslouží si to - a v podzimních volbách budu, SAKRA, vybírat, koho zvolím !!!!!

Hana Dostálová

Komentáře (3)

 • Ing. Petr Loserth

  Sunday, September 9, 2018

  S obsahem článku naprosto souhlasím.

 • Jiří Ševeček

  Sunday, September 9, 2018

  Má naprostou pravdu.

 • Jarmila

  Sunday, September 9, 2018

  Plne souhlasim s pisatelkou pani H.D. i mne by velice zajimalo, komu stromy v Hranicich prekazi - vsechny nebyly nemocne a stare. Stromy jsou prece dulezitou soucasti naseho zivota !!!

Přidat komentář