Zítra 8. srpna 2018 ve 12.00 zazní sirény na památku padlých vojáků

Zítra 8. srpna 2018 ve 12.00 zazní sirény na památku padlých vojáků image not found

Premiér České republiky Andrej Babiš rozhodl o celostátním symbolickém uctění památky tří vojáků zabitých v Afghánistánu, kteří položili své životy v boji proti terorismu.

V neděli 5. srpna 2018 došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván k útoku sebevražedného atentátníka. Následkem výbuchu zemřeli 3 čeští vojáci:

  • Rotný Martin Marcin, nar. 14.2.1982, v AČR od r. 2003, pátá mise (2x Kosovo, 3x Afghánistán)
  • Desátník Kamil Beneš, nar. 17.1.1990, v AČR od r. 2013, první mise
  • Desátník Patrik Štěpánek, nar. 14.9.1993, v AČR od r. 2015, první mise
     

Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12.00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény.
 

„Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ sdělil náčelník Generálního štábu armády České republiky generálporučík Aleš Opata.

Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým,“ uvedl k tragické události Andrej Babiš.

 

Ostatky vojáků budou přepraveny do České republiky. Letadlo z Bagrámu odstartuje tak, aby na Ruzyni přistálo ve středu 8. srpna v 16.15 hodin. Nad územím republiky ho doprovodí stíhací letouny Gripen,“ sdělil na tiskovém briefingu první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun.

(text a foto AČR,  https://www.vlada.cz/cz/media-centrum)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář