Ornitologové prosí, pamatujte v horku i na ptáky a drobné zvířata

Ornitologové prosí, pamatujte v horku i na ptáky a drobné zvířata image not found

Letní vedra trápí i drobná zvířata, která ve městě žijí. Pokud máte možnost, připravte jim vodu. V centru, na sídlištích, na parapetech, dvorcích, zahrádkách nebo v parcích - drobná zvířata a ptáci potřebují vaši pomoc. Ve městě není dostatek (bezpečných) vodních ploch a mnohá vedrem umírají.

Dlouhotrvající teploty nad třicítkou způsobují úbytek vody, vysychání vodních ploch a zdrojů, včetně kaluží. To ohrožuje i zvířata, která jsou na ní závislá. Pamatujte v horku i na ptáky a drobné savce, hmyz a vyrobte jim pítko. Když nemají ptáci přirozený zdroj vody, je dobré jim vyrobit pítko na okno, nebo dát nádobku s vodou na zem (nízkou misku či podkvětník s vodou, ty jsou zvl. vhodné pro ježky).. Napijí se a někteří se mohou i svlažit koupelí. Voda na zahnání žízně je ve městech pro volně žijící zvířata těžko dosažitelná. Bez vody mohou ptáci i uhynout.

Pítko si můžete i vyrobit

Bude fajn, když jim poskytneme bezpečná místa na pití a koupání. Pítka by neměla být příliš hluboká, aby byla přijatelná pro malé ptáky, ale ani příliš mělká, aby se brzy neprohřála. Ideální průměr napajedla je alespoň padesáticentimetrový. Samozřejmě pokud takové nemáte, tak je záslužná i menší miska. Vhodné je do vody vložit kámen nebo větvičky, aby z nich především drobní ptáci mohli pohodlně pít. V blízkosti napajedla by se měl vyskytovat hustý keř, kam se ptáci po koupeli mohou ukrýt a osychat a být přitom v bezpečí před predátory. Bezprostřední okolí napajedla by mělo být přehledné umístěné na klidnějším místě, aby ptáci měli možnost v případě nebezpečí včas ulétnout, doporučují ornitologové.

 
 
 
 
 
(foto https://birdwatching.cz)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář