Měsíček lékařský se pěstuje na ozdobu i pro své mnohostranné léčivé účinky

Měsíček lékařský se pěstuje na ozdobu i pro své mnohostranné léčivé účinky image not found

Nastává období, kdy na našich zahrádkách najdeme krásné žlutooranžové květy měsíčků. Pěstují se pro svou krásu, ale taky své léčivé účinky, hlavně ve formě mastí. Měsíček patří mezi základní vybavení přírodních lékárniček.

Měsíčkový květ si můžete natrhat na své zahrádce, ale také ho koupíte v lékárnách a obchodech. Měsíček se může použít jak pro vnitřní tak vnější použití.

Pro vnitřní použití můžete pít různé čaje s měsíčkem. Tento čaj pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí i na játra, žlučník a ledviny. Uklidňuje a zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje i tlak. Patří mezi nejlepší preventivní i podpůrné léčebné prostředky při všech druzích rakoviny, má prokázané protinádorové účinky. Má také antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky a proto se taky využívá na dezinfekci ústní dutiny. Pro ženy má výborné účinky na ženské orgány, hlavně při silné a dlouhotrvající menstruaci.

Květ měsíčku obsahuje lutein, který ochraňuje sítnici oka. Posiluje zrak namáhaný u obrazovek, počítačů a umělém osvětlení. Zevně je měsíček nejvhodnější na těžko se hojící rány a vředy, nejčastěji ve formě mastí. Masti jsou také velmi dobré na křečové žíly, podlitiny, proleženiny, plísně na nohou, bodnutí hmyzem a zarudnutí kůže po slunění.  Čerstvá šťáva nebo tinktura se používá na rakovinu kůže, pihy a stařecké skvrny. Silný měsíčkový odvar je vhodnou přísadou do sedacích lázní. Měsíček nemá žádné vedlejší účinky a hlavně se může užívat dlouhodobě.


Staří Egypťané používali měsíček jako omlazující prostředek. Ve velké úctě mají měsíček i hinduisté, jeho květy zdobí oltáře svých chrámů.


Výskyt: většinou se pěstuje na zahradách
Užívané části: Květy se sbírají od června až do odkvětu, při sběru dáváme přednost plnokvěté oranžové barvě, jinak zbarvený květ měsíčku má slabší účinky.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář