2. díl seriálu "Nosíme děti"

2. díl seriálu "Nosíme děti" image not found

Opět je tady čtvrtek a s ním další díl seriálu Nosíme děti, tentokrát s příběhem maminky Marti. Ta spolu s Věrkou z minulého dílu založila na facebooku skupinu Nosíme děti na Hranicku, společně se také věnují lektorování šátkování. Pokud budete chtít poradit s čímkoliv v této oblasti, určitě doporučujeme se na ně obrátit.

Příběh Martiny

Už v těhotenství jsem chtěla své dítě nosit, cítila jsem potřebu ho mít u sebe a zamlouvala se mi představa, že si budu moct jít nakoupit s dítětem bez kočárku. Začala jsem si tedy na internetu hledat informace, abych věděla, jaké koupit nosítko. Na šátek jsem si netroufala. Zjistila jsem, že existuje víc druhů nosítek tzv. ergonomická a neergonomická, ta nejsou příliš vhodná.  Když se dcera narodila, tak jsem jej ze začátku nevyužívala – nebylo potřeba, ale to se začalo zhruba ve dvou měsících měnit. Dcera byla velmi nespokojená v kočárku a vycházky se pro nás staly peklem. Vracela jsem se s plačícím miminkem na rukou. Vyzkoušela jsem tedy nosítko a tím začala naše éra nošení.

Po chvilce jsem se odhodlala zakoupit i šátek a ten jsme si zamilovaly. Podle videa jsem se šátek naučila navazovat a zjistila jsem, že je to jednoduché. Díky intenzivnímu kontaktu se nám dokonce podařilo rozkojit. Do té doby jsme měly problémy, které přičítám císařskému řezu. Z dcery se stalo naprosto spokojené a usměvavé miminko. Dokonce jsme výhody nošení pocítily i při povinné prohlídce kyčlí. Vše dopadlo na jedničku. Doma jsem měla volné ruce k vaření a úklidu a také návštěvy obchodu byly méně stresující.

Začala jsem se o nošení dětí zajímat intenzivně a díky sociálním sítím a skupinkám, které sdružují podobně smýšlející maminky, jsem načerpala velmi cenné rady. Zjistila jsem, že existuje nespočet šátků a nosítek, které mají různé vlastnosti. Také že ne každé nosítko či šátek se hodí jak pro malé miminko, tak pro větší batole.

Z amatérky profesionálkou

Po založení naší hranické skupinky se k nám přidávaly další a další maminky a začaly jsme se pravidelně scházet. Díky skupince jsem poznala hodně skvělých lidí, které bych jinak nemusela potkat. Po nějaké době jsme si s Věrkou udělaly lektorské kurzy a „zlegalizovaly“ tak to, co nás naplňovalo a bavilo. Když se ohlédnu zpět, vidím hodně práce, která se vyplatila. Pokaždé když potkám nějakou maminku, která nese své dítě, tak mě to zahřeje u srdce a vím, že to vše mělo smysl.

Ve skupince Nosíme děti na Hranicku (Morava) pravidelně vyhlašujeme srazy, které se konají v Centru u kocoura Mikeše nebo venku. S Věrkou pořádáme kurzy pro maminky, které se na sraz z jakéhokoliv důvodu necítí přijít. Děláme také individuální kurzy u maminek s novorozenci přímo u nich doma. Informace jsou také na facebookových stránkách Lektorky a poradkyně v nošení a vázání dětí do šátků, Hranice. Při příležitosti Mezinárodního týdne nošení dětí jsme uspořádaly „Pochod nosících rodičů“ . Ve skupince máme také šátek a nosítko, které lze zapůjčit k vyzkoušení.

Ten pocit, když se dítě uklidní a maminka rozzáří, je k nezaplacení

Každá nosící maminka dokáže vyjmenovat spoustu výhod, ale za mě nejúžasnější moment, který jsem zažila pokaždé, když jsem naučila maminku navázat šátek, bylo to, jak se miminko uklidnilo, usnulo a maminka se rozzářila. Ta chvíle mne dokáže dojmout. Je to velká změna, která je patrná během malého okamžiku. Z vystresované ženy je naráz láskyplná a šťastná matka.

 

Nošení v otázkách a odpovědích

Ze začátku jsem se často setkávala se zápornými reakcemi a otázkami, mezi které patří například:

Co když si na nošení moc zvykne a bude rozmazlený/á?

V první řadě, je třeba si uvědomit, že není možné si „příliš zvyknout“ na něco, co je přirozená potřeba. Dítě svou matku potřebuje stejně tak, jako vy potřebujete jíst, spát, pít a chodit na záchod. Přeci nikdo nemá strach, že si příliš zvykne jíst. A co se týká rozmazlenosti, je to důsledek pozdější výchovy a nastavení hranic na nošení. Láskou se prohlubuje empatie, ne rozmazlenost.

Není to dítě moc těžké? Nebolí z toho záda?

Když nosíte od narození, tělo si přivyká. Svaly se posilují postupně. Záleží také na dobře zvoleném šátku či nosítku a úvazu.

Neudusí se? Není tam moc stlačené? Nebude mít křivá záda?

Ne. Dýchat může a matka má mnohem lepší kontrolu, než když je dítě v kočárku nebo postýlce.

Ne. Zkusil vás někdy někdo navázat do šátku? Mě ano a je to neuvěřitelně pohodlné =D

Ne. Naopak.

Není mu tam zima/horko?

Vždy je důležité dbát na správné oblečení. Nejlepší je funkční vlněné nebo merinové oblečení. V zimě zahřejí, v létě odvádí a sají pot a nestudí. Důležitá je pokrývka hlavy a v zimě také dobře zateplené nožičky. Existují také různé nosící mikiny a bundy.

Vypadáš jako indiánská babička.

V tuto chvíli je třeba si uvědomit, zda je mi přednější názor okolí nebo spokojené dítě.

Takovýchto vět a otázek může být nekonečně a myslím si, že hodně maminek to od nošení odradí. Proto jsme tu my. Velmi důležitá je podpora. Každá matka ví, co je pro její dítě důležité a nikdo vám to nemůže vymluvit.

 

Výhody nošení

Pokud ještě váháte jestli šátek nebo nosítko využívat, tak tu pro Vás máme několik výhod proč do toho jít☺

  • Blízký kontakt, tzv. bonding s novorozencem a miminkem a s tím související výhody. Díky blízkému kontaktu se produkuje oxytocin, pomocí  kterého se spouští mateřské mléko.

  • Pro miminko přirozená savčí poloha díky základnímu úvazu tzv. KSK (kříž s kapsou uvnitř).

  • Miminko je u maminky klidnější a méně pláče, nemá potřebu maminku neustále volat. Novorozenec, který se se světem teprve seznamuje a vše je pro něj nové, má jedinou jistotu v podobě maminky. Díky naplnění této potřeby se utváří velmi důležitá vazba mezi matkou a dítětem. Pro dítě je to velmi důležitý start pro život.

  • Maminka má díky šátku či nosítku volné ruce pro práci v domácnosti, nákupy, venčení psa nebo při starání se o staršího sourozence.

  • Díky šátku nebolí záda tak, jako když se miminko nosí na rukou. Úvaz šátku zajišťuje rovná záda.

  • Správně uvázaný šátek zajišťuje vhodnou polohu. Při nošení na rukou vzniká mnohem častěji chyba ve správném držení dítěte.

  • Šátek či nosítko jsou velkými pomocníky při výletech, koncertech, prostě tam, kam s kočárkem nemůžete.

  • S dítětem v šátku se můžete zúčastnit mnohem více kulturních a jiných akcí.

  • Velmi dobrý pomocník je také po císařském řezu.

 

Tak co, přesvědčili jsme vás? Nebo se budete aspoň dívat pozitivněji na nosící maminky?

A pokud už nosíte, nebo jste se pro to rozhodli, přejeme vám pěkné nošení a s velkým ohlasem se můžete těšit na další díl ☺

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář