Meduňka lékařská dokáže uklidnit celý organismus
Meduňku najdeme jen v bylinkových zahrádkách, protože ve volné přírodě neroste a není dekorativní. I když jí někteří zahrádkáři můžou proklít, protože se rozpíná po celé zahradě, její účinky si zamilujete. Jediným důvodem pro pěstování jsou její mimořádné léčivé vlastnosti.
Nať meduňky sbíráme za slunečného dne, nelépe kolem poledne. Tato rostlinka má příjemnou citronovou vůni a chuť podobnou medu, podle ní dostala i název. Meduňka je dostupná každému, protože si jí můžete koupit čerstvou nebo i sypanou i v čajových sáčcích. Můžete si jí vypěstovat ze semínek nebo stačí si odkopnout kořen. Tato rostlina se většinou rozroste do bohatého trsu. Malé bílé květy rozkvétají postupně.
V dnešní době plné stresu má meduňka důležitou úlohu, protože dokáže uklidnit celý organismus. Na rozdíl od jiných uklidňujících rostlin působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla. Uvolňuje křeče, uklidňuje bušení srdce, dýchací i trávicí orgány. Je výborným uspávacím prostředkem, proto místo pilulek, raději šáhněte po této bylince a uvařte si čaj před spaním. Tato rostlina má vysoký obsah vitamínů A, B a C, působí taky proti virům a bakteriím, snižuje horečky a podporuje trávení. A rovněž pomáhá zbystřit mozek a zlepšit paměť.
Meduňka se doporučuje použít i zevně jako přísada do koupelí a také se hodně využívá v aromaterapii. Tinkturu z meduňky, můžete potírat spánky proti migréně nebo bolestech hlavy nebo můžete potírat opar.
Čaj z meduňky můžou pít i těhotné a kojící ženy, a může se pít dlouhodobě.
Pojmenování meduňky pochází z řeckého názvu Melissa neboli včela. Tato bylinka obsahuje mnoho nektarů, které přitahují včely. Před nasazením nové včelí rodiny natíraly celý úl meduňkou. Tato bylinka je nazývána elixírem života, protože je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu.
Meduňka: odolná trvalka, jejíž nadzemní části na zimu odumírají, má ráda spíše slunné místa
Užívané části: Květ, listy
Můžete vyzkoušet ověřené recepty s meduňkou
Meduňkový sirup
-
asi dvacet delších stonků meduňky
-
1 kg krystalového cukru
-
1 sáček (20g) kyseliny citrónové
-
1,7 převařené vody
-
citron
Do vychladlé převařené vody dáme meduňku, dávám i se stonky, jen jí trochu natrhám nebo si otrhejte lístky a namočte. Přidáme nakrájený citron. Meduňku necháme pokud možno na chladném místě louhovat 24 - 48 hodin. Poté meduňku přecedíme přes sítko a tekutinu přelijeme, ještě přes plátno, do hrnce. Na sporáku pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Až se cukr rozpustí, sirup lijeme do vyvařených sklenic a zalijeme alkoholem.
Meduňkový čaj
Meduňkový čaj je jedním z nejlahodnějších čajů. Dá se pít samostatně nebo i ve směsích. Nasušenou meduňku by měla mít každá domácnost. Nejlepší je jí pít v podvečer na lepší spánek, a pít jí můžete pořád.
Pití
Meduňka je výborná v létě do vody s citronem a můžete přidat i jiné bylinky, co máte na zahrádce.
Čerstvou meduňku si natrhejte nebo nakrájejte, přidejte do vody s citronem, nechte chvilku odležet a máte lahodný nápoj. Pak jen přilívejte další vodu. Pokud má někdo raději sladší pití, stačí přidat meduňkový sirup.
Pro osvěžení v létě je také super si nachystat ledy s meduňkou. Do tvořítek na led vložíte lístky meduňky, zalijete vodou a dáte do mražáku do druhého dne. Pak jen přidáte k pití.
Deserty
Meduňku můžete využít při dochucování různých koláčů, buchet a dortů nebo jen na ozdobu různých desertů. A pokud chcete mít lepší chuť marmelád, dodá vám citronovou chuť.
Kosmetika
Meduňka je výborná i do kosmetických výrobků, pro své léčivé účinky a na uklidnění pokožky.
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář