Bez černý je léčivá rostlina, nyní je ideální čas si květy nasbírat
Bez patří k nejpoužívanějším léčivým rostlinám. Má několik lidových pojmenování - bezinky, jidášovy uši nebo smrdibez a mnoho dalších. Černý bez obsahuje flavonoidy, sliz, silice, třísloviny, také vitamin A a vitamíny skupiny B. “Před heřmánkem smekni, před bezem klekni” - staré přísloví.
Bezové keře můžeme vidět při procházkách, nebo podél cest, jsou v naší přírodě časté. Na jaře nám krásně rozkvetou a vytvoří bíložluté talíře květů. A na podzim změní své květy na bohaté černé plody. Bezový květ si určitě nasbírejte, bude se Vám hodit do výborných čajů a hlavně léčí. Bezový květ je všelékem na různé nemoci z nachlazení. Čerstvý bez seženete i v lékárnách nebo obchodech, plody si však musíte nasbírat sami. Sbírají se, až jsou zcela zralé, musí být úplně černé. Můžeme je sušit, udělat z nich sirup nebo třeba zavařit na kompot. Zajímavé u bobulí je, že čerstvé způsobí průjem, ale sušené černé plody jsou přímo na průjem. Květy a plody bezu mají odlišné léčebné uplatnění.
Květy bezu vyvolávají pocení, ničí choroboplodné bakterie, čistí zahleněné průdušky a mírně snižují krevní tlak. Podporuje také tvorbu mateřského mléka. Bez je vhodné také přidávat do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek, ale také při bolestech hlavy.
Plody bezu zase působí jako účinné analgetikum, tiší bolesti nervového původu (bolesti páteře, kloubů, sedacího nervu). POZOR! Květy bezu můžete užívat bez omezení, ale s čerstvými plody zacházejte opatrně, předávkování by mohlo způsobit toxické příznaky. Sušené a zpracované plody naštěstí tyto vlastnosti ztrácí. Dřevo z bezu se používá na výrobu píšťalek a fujary. Jen plody označujeme jako BEZINKY.
Bez se považuje za symbol smutku, protože podle lidového podání kříž, na němž ukřižovali Ježíše, byl z bezového dřeva a dokonce i Jidáš, který Ježíše zradil, se oběsil na keři bezu. Lidé věřili, že v bezu síslí dobří duchové a proto vysazovali tento keř v blízkosti domů, aby odháněl zlé duchy.
Bez se určitě sejde v naší přírodní lékarničce, vyzkoušejte jeden z ověřených receptů.
Limonáda z bezu
Potřebujeme:
10 l vody
10 květů bezinek
2 citrony na kolečka
1 kg cukru
½ čtvrtlitrového hrnku octa
- necháme převařit vodu, po vychladnutí přidáme všechny suroviny a necháme na teplém místě 5 dní odstát. Každý den promícháme. Poté scedíme a můžeme si vychutnat limonádu.
Bezový sirup
Potřebujeme:
25 květů bezu na 2 l vody
2 kg cukru
šťáva ze 2 citronů, nebo na kolečka nakrájené
4 lžíce kyseliny citronové (28g)
- bez dáme do převařené, vychladlé vody. Necháme v chladu 1 až 2 dny. Šťávu scedíme, přidáme cukr, kyselinu citrónovou a dáme vařit, dokud se cukr nerozpustí. Sirup by neměl vřít. Nalijeme do vyvařených sklenic.
Bezový sirup II
Potřebujeme:
zralé plody bezu
na 1 l šťávy přidáme ½ kg cukru a ½ medu
šťáva ze 2 citronů
- odšťavíme zralé plody bezu, přidáme ostatní suroviny a mírně ohřejeme, dobře promícháme, cukr by se měl rozpustit a dáme opět do vyvařených sklenic. Výborný při bolestech nervového původu, užíváme 3 až 5 lžíc denně, ne více.
Nálev proti chřipce
Potřebujeme:
3 g bezových květů
3 g lipového květu
šálek vody
- květy bezu a lípy smícháme a zalijeme vroucí vodou, necháme 5 až 10 minut. Pijeme šest až osm šálků denně.
Kloktadlo proti zánětu hrtanu
Potřebujeme:
50 g květů bezu
1 l vody
- květy vsypeme do vroucí vody, povaříme 5 minut a pak necháme luhovat, dokud tekutina nevychladne. Kloktáme a vyplachujeme ústa 4x až 6x denně.
Bezový kompot
Potřebujeme:
pěkné, tmavé a omyté plody bezu
nálev (na 1 l vody dáme ¾ kg přírodního cukru)
kyselina citronová
- plody bezu nasypeme do vyvařených menších zavařovacích sklenic, zalijeme vroucím nálevem a posypeme kys. Citronovou. Dobře uzavřeme, sterilujeme 20-25 minut a necháme vychladnout. Při všech nervových zánětech a bolestech nervového původu konzumujeme s mírou.
Čaj proti chřipce
Potřebujeme:
2 díly květu bezu
2 díly lípy
1 díl natě rozmarýnu
1 díl mateřídoušky
1 díl listu jitrocele
- vše smícháme a do hrnku dáme 2 lžíce směsi a zalijeme 0,5 l vařící vody. Přikryjeme a necháme vyluhovat. Přecedíme a čaj ochutíme medem, citronem.
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář