Kopřiva jako pálící plevel, uzdravující bylina i éčko v potravinách

Kopřiva jako pálící plevel, uzdravující bylina i éčko v potravinách image not found

Kdo se jí dotkne, toho popálí. Kdo ji však vypije či sní, tomu pomůže. Ano, řeč je o rostlině, plevelu i bylině nesoucí název kopřiva. Kopřivu a výrobky z ní můžeme sehnat i v obchodech. Ale proč si nenasbírat svou vlastní?

Při doteku pálí a z toho důvodů jí nemají lidé rádi. Považují ji za plevel. Ale jen do té doby, než potřebují její léčivou pomoc. Potom se z nich stanou její obdivovatelé. Proč? Kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, jejíž vzhled jistě nemusíme popisovat.

Kdysi se kopřiva nasbíraná na sv. Jana kladla do oken a za prahy domů, aby chránila před zlými silami. Dnes se spíš likviduje jako nechtěný plevel. Přesto se najde stále spousta lidí, kteří si nenechají ujít jarní kopřivovou očistnou kúru.

 

Kdy sbírat?

Jen co roztaje sníh, začnou vyrůstat první lístky kopřivy a my můžeme začít se sběrem. Ten nám usnadní dostupnost byliny, která roste snad všude.

Při sklizni se vyhýbáme stinným místům a také lokalitám se znečištěnou půdou. Nečekáme na květ, trháme mladé lístky nebo celé vrcholky rostliny. Nejkvalitnější je sbírat kopřivu v podvečer slunečného dne.

Čerstvé mladé výhonky můžeme sbírat až do podzimu.

 

Užívat lze vnitřně i zevně, léčebně i preventivně

Kopřiva má vysoký obsah chlorofylu, karotenoidů, minerálních látek a vitamínů, proto patří mezi univerzální lék. Měli bychom ji používat léčebně, ale i preventivně.

  • Listy mají příznivé účinky při poruše spánku a nechutenství, při fyzické i duševní únavě.
  • Nejcennější je její vliv na krvetvorbu. Podporuje tvorbu červených krvinek, dodává železo, zlepšuje krevní obraz, čistí krev, což se projeví v celém organismu.
  • Hlavně pomáhá při kožních vyrážkách, akné a bolestech kloubů. Třítýdenní pitná kúra z kopřivového čaje dokáže vyléčit dlouhodobě neodstranitelné vyrážky.
  • Ocení ji cukrovkáři a revmatici. Při revmatech a pro zlepšení prokrvení různých části těla se doporučuje šlehání kopřivou na bolavá místa, což může být nepříjemná procedura, ale zdraví prospěšná.
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka a zlepšuje jeho kvalitu.
  • Zevně je kopřiva osvědčeným lékem na vlasy, brání vypadávání a tvorbě lupů.

 

Kopřiva jako Éčko v potravinách a lécích

Možná ne každý ví, že z kopřivy se také získává chlorofyl, který se přidává jako barvivo do léků a potravin. Jeho používání povolila Evropská unie a na obalech je označeno jako E 140.

 

RECEPTY z kopřivy zde.

 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář