Jitrocel není pouze skvělým pomocníkem při kašli a zahlenění
Najdete jej v podstatě všude – kolem cest a chodníků, na zahrádkách, loukách i v lese. Je od nepaměti oblíbený nejen u babek kořenářek. Dá se z něj uvařit čaj, vyrobit kloktadlo, sirup, přírodní dezinfekce, méně obvyklé je pak jeho používání v polévkách či omáčkách. Je nepostradatelný pomocník při zahlenění či problémy s průduškami. O čem je řeč? Ano, o jitrocelu.
Léčivé účinky jitrocele zná jistě spousta z nás z dětství, protože i v pohádkách se na rány přikládá tato bylina. Právě z tohoto důvodu se mu jistě také lidově říká „hojílek“. Že jde o velkého pomocníka, víme, co však možná někteří netuší, je fakt, že jitrocel patří mezi nejrozšířenější rostlinu na Zemi. U nás jej můžeme nalézt prakticky všude - na louce, v lese, na polních a lučních cestách i chodnících, v příkopech, zahrádkách, na ladem ležící půdě... Sbírejte jej však co nejdál od měst i cest kvůli čistotě.
I když existuje několik druhů jitrocele, při výběru zoufat nemusíme. Všechny mají totiž podobné léčivé účinky, jen se liší tvarem a velikostí. Využijeme je tedy všechny.
Jitrocel se používal k léčebným účelům již ve starověku. Využívali ho nejen na snížení horečky, ale taky jej dávali do bot proti bolestem nohou a puchýřům.
Co, kdy a proč sbírat?
Jitrocel (všechny jeho druhy) je možno použít téměř celý - kořeny, listy, květy i semena.
Chceme-li sbírat pouze listy, sbíráme je ihned, jak vyrostou do své velikosti, nemusíme čekat na květ. Před kvetením by síla bylinky měla být nejúčinnější. Sbírat jej však prakticky můžete po celou sezónu.
Látky obsažené v jitroceli ničí bakterie a viry, proto se ranky po přiložení bylinky rychle hojí. Spolu s řebříčkem jsou tedy nejlepším rostlinným lékem na rány. Čerstvá šťáva z listů pomáhá při popáleninách, očních zánětech, nebo můžeme kapat do ucha při zánětech.
Rozmačkané čerstvé listy pomůžou při řezných i tržných ranách, při bodnutí hmyzem, ba i při pokousání psem, jedovatým hadem, či jiným zvířetem. V posledních případech samozřejmě jen jako pomoc v nouzi, než se dostaneme do péče lékaře.
Čaj nebo čerstvá šťáva z jitrocele jsou výborné proti kašli nebo zahlenění průdušek, vyzkoušeno také u dětí. Pomáhá rovněž při žaludečním a střevním kataru a při překyselení žaludku.
Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak jako žádná jiná rostlina. Proto je důležitý pro lidi, kteří mají špatnou krev nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, kteří dostávají vyrážky a lišeje, pokašlávají, chraptí, zůstávají hubení. Jitrocel můžeme užívat trvale.
Ve starých bylinářích se můžete dočíst, že semeno jitrocele působí proti tvorbě žlučových kamenů, užíváme-li denně 8 gramů. Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).
Jitrocel můžete používat čerstvý nebo samozřejmě také sušený.
(mš)
Máte zaručený recept třeba na domácí sirup z jitrocele? Určitě se o něj podělte s námi i se čtenáři!
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář