Martin Bezděk se nominoval na Mistrovství Evropy!

Martin Bezděk se nominoval na Mistrovství Evropy! image not found

Celkem 38 států a 628 závodníků se potkalo v dalším kole turnaje Evropského poháru, tentokrát v německém Berlíně. Mezi tuto náročnou konkurenci se vydal také Martin Bezděk, zástupce oddílu Železo Hranice, který vyplnil předpověď trenérů. Martin si vybojoval bronzovou příčku a navíc nominaci na Mistrovství Evropy!

O víkendu 7. a 8. dubna 2018 uspořádala Evropská unie JUDO další kolo turnajů Evropského poháru, tentokrát v německém Berlíně. Na tuto prestižní akci kategorie kadetů (do 18 let) vyslalo své reprezentace celkem 38 států a ve dvoudenním klání představilo 628 závodníků. V této těžké konkurenci se neztratil ani reprezentant oddílu Železo Hranice - Martin Bezděk ve váze do 81 kg. Turnaje série EP jsou pořádány jako kvalifikační na ME či MS. Martin startuje na těchto turnajích již druhým rokem a právě letošní má být pro něj vrcholem v kategorii do 18 let. Prognóza trenérů se potvrdila a Martin si zajistil nominaci na ME hned na čtvrtém turnaji v letošním roce. Již před 14 dny v Brémách dokázal postoupit do boje o třetí místo, ale nakonec skončil na smolném 5. místě. V Brémách dokázal 5x zvítězit a dvakrát prohrál. To, co se nepovedlo na severu Německa, se zdařilo v hlavním městě Berlíně.

Do turnaje vstoupil Martin v zápase s reprezentantem Turecka. Po úvodním oťukávání převzal iniciativu turecký borec a ujal se vedení. Martin zvýšil tlak a výsledkem bylo trestání Turka za pasivitu. Martin dál tlačil, ale jeho snahu chytře soupeř využil a potrestal. Martin prohrál v úvodním zapase a čekal, zda ho přemožitel vytáhne do opravných bojů. Mohl zůstat v klidu, neboť turecký borec celý turnaj vyhrál. Martina tak čekala dlouhá cesta opravami. V prvním kole oprav porazil těžkého Belgičana na ipon. V druhém kole narazil na světovou sedmičku z Itálie, ale i zde Martin ukázal dobrou formu a svého soupeře porazil před časovým limitem. Postoupil tak do finále oprav, kde porazil po boji až v prodloužení soupeře z Ukrajiny. Propral se tak do boje o třetí místo a zde předvedl svůj nejlepší výkon na tomto turnaji, když dalšího ukrajinského reprezentanta porazil za pouhých 40 sekund!

„Pro přípravu Martina jsme udělali v oddíle maximum. Měl individuální přístup jak v tréninku, tak v turnajovém vytížení. O tuto část se staral náš výborný oddílový trenér Luboš Holčák, který s Martinem objel i velkou část turnajů jako jeho osobní trenér. Martin jezdil po turnajích série EP již dva roky a vše na náklady našeho klubu. Nyní vím, že tato investice se vyplatila,“ uvedl předseda klubu Jakub Horák.

„Martin již v Zagrebu ukázal že je schopen předvádět výborné judo, ale s bilancí 2 vítězství a 2 prohry na lepší než 9. místo nemohl myslet. V Brémách pak dokázal 5 x zvítězit a zisk 5. místa byl první úspěch. Dnes v Berlíně získal spolu s bronzem i splnění nominačního limitu na ME. Prostě super," doplnil Lubomír Holčák.