Začíná sezóna životabudiče-medvědího česneku

Začíná sezóna životabudiče-medvědího česneku image not found

Už se těšíte, jak v jarním lese objevíte bílý koberec hustého porostu a po ochutnání zjistíte, že listy mají jemně pálivou chuť chutnající po česneku? Ano, právě jste našli místo, na němž vládne medvědí česnek. Opatrně si jej nasbírejte a obohaťte svou kuchyň o toto v současnosti dobře známé zdravé dochucovadlo.

Medvědí česnek nemusíte vidět hned na první pohled, ale když to v lese podezřele voní po česneku, víte, že jste na správném místě. Vůně je o to intenzivnější, čím pokročilejší je jeho sezóna. Dopřejeme si jej jen krátce na jaře. Jeho období začíná v březnu a končí v květnu, kdy listy zežloutnou, květy odkvetou a rostliny nasadí na semena.

Při sběru pozor! Nezkušení sběrači mohou listy snadno zaměnit za jedovaté listy konvalinky! Ale mezi konvalinkou a medvědím česnekem je podstatný rozdíl. Stačí rozemlít mezi prsty list a podle typického česnekového aroma bude mít jasno každý! A na rozdíl od konvalinek roste medvědí česnek v trsech a listy mají zřetelný stonek.

Proč jej sbírat

Obrovskou výhodou medvědího česneku je, že po zimě dodává našemu organizmu tolik potřebné přírodní vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Rostlina má vysoký obsah vitaminu C. V přírodním lékařství se využívají cibule i nadzemní části proti žaludečním obtížím, nadýmáním a kolikám. Navíc podporuje chuť k jídlu a trávení. Je také výborným prostředkem na čištění ledvin, působí jako antibiotikum, ničí plísně a vyhání z těla nežádoucí parazity.

Je možno sbírat celou rostlinu, ale pro gurmány jsou do kuchyně nejlepší listy a květy. Nejpřínosnější je medvědí česnek sbírat jen do doby, než rostlina úplně rozkvete. 

Proč medvědí a kde jej hledat

Česnek medvědí roste hojně na Sibiři, kde ho s oblibou konzumují medvědi, což se přeneslo do jeho pojmenování. Rádi ho mají i domácí zvířata, u nichž se pachuť česneku přenáší do mléka i masa. Dokonce ve středověku to byl účinný prostředek proti upírům.

Medvědí česnek roste i na většině území Evropy, lidé mu však ve spoustě oblastí nevěnují moc pozornosti. Nejčastěji jej najdete na březích potoků nebo ve vlhkých listnatých lesích, objevit jej můžete ale také v zahradách. Tuto trvalku si tak můžete zkusit nasadit doma. Vysévá se na podzim přímo do vlhké půdy, výsadba stroužků podzim nebo březen/duben.

Pokud jej nemáte doma, ani se vám nechce jít do lesa na procházku a sběr, je možné medvědí česnek zakoupit i v různých prodejnách. Ovšem když si ho nasbíráte sami, má to své kouzlo, navíc jste na čerstvém vzduchu.

Na Hranicku je několik oblíbených míst, jistě některé z nich znáte. Při sběru však buďte moudří, ať se můžeme z tohoto česneku těšit i další rok.

Využití a skladování

Jak jinak než šup do kuchyně, kde medvědí česnek poslouží jako výborné koření, které je jemnější než klasický česnek a navíc nezanechává nežádoucí pach v ústech. Lze jej použít do salátů, na ozdobu brambor nebo vajec, do zeleninových polévek, omáček, ale také tvarohů, bylinkových másel, pest a na nakládání do octa a oleje. Výborná i zdravá je kombinace medvědího česneku s pažitkou nebo mladou kopřivou.

Čerstvé listy vydrží v lednici několik dní, medvědí česnek lze však zamrazit či usušit (sušený už není tak lahodný). Můžete si nasbírat i květy třeba do salátů, nebo naložit do octa.

(mš)

Používáte medvědí česnek? Co vše z něj děláte? Co z něj kuchtíme my z redakce, se dočtete zase za týden!

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář