"Asi to byla ode mě drzost, ale prostě jsem napsala do jedné facebookové skupinky a ono to vyšlo," říká organizátorka sbírky pro kamenické pejsky.
O tom, že stále existují dobří lidé, kteří neváhají v případě potřeby pomoci, jsme se opět přesvědčili v nedávné době. Osob, kterým nejsou lhostejná zvířata, je v našem okolí jistě dost. Jednou z nich je také paní Renata, která se i bez předchozích zkušeností a potřebných známostí rozhodla uspořádat sbírku pro týrané pejsky, kteří byli nalezeni v Kamenici nad Lipou a následně umístěni do různých útulků.
Milovnice psů Renata Otysová bydlí v Hranicích pouhý měsíc, přesto dokázala “spojit” obyvatele Hranicka při sbírce pro týrané pejsky, které chovala v otřesných podmínkách žena v Kamenici nad Lipou. Po několikaletém boji se psi v zuboženém stavu podařilo ženě odebrat a umístit do útulků po celé ČR.
Paní Renata se rozhodla těmto tvorečkům pomoci prostřednictvím sbírky, kterou sama zorganizovala a následně uskutečnila v podstatě jen pomocí výzvy na Facebooku. Možná jste se do sbírky zapojili také vy!
Paní Renata se s námi podělila, jak nápad vznikl, jak jej realizovala a jak byla příjemně překvapená vstřícností lidí ve svém okolí.
1. Jak jste se o sbírce dozvěděla?
“Protože jsem velká milovnice psů, vždy jsem se zajímala o jejich osudy. Když jsem bydlela v Řecku, snažila jsem se pomáhat pejskům žijícím na ulici především tím, že jsem jim kupovala žrádlo, dávala vodu atd. Zachránila jsem jich tam celkem 6 a dokonce jsem si jednoho přivezla do Česka.
Po mém příjezdu zpět do ČR jsem začala sledovat dění různých nadací, útulků na Facebooku, občas přispěla a na konci loňského roku jsem si sama vzala z jedné brněnské nadace čivavu, která byla zachráněná z množírny.
Na konci ledna jsem se z Brna přestěhovala tady do Hranic a zrovna v té době se rozvířila na všech sociálních sítích kauza zachráněných kamenických pejsků z množírny (bylo jich přes 200). Právě útulky a dobrovolné nadace si je mezi sebou rozdělily a žádaly o pomoc. Pejsci byli v katastrofálním stavu jak fyzickém, tak psychickém.”
2. Jaké jste následně podnikla kroky?
“Nejdřív jsem poslala peníze, ale pak mě napadla myšlenka, že bych pro pejsky zkusila sama zorganizovat sbírku právě přes Facebook, protože to, že budeme lajkovat, sdílet, nadávat na chovatele, kritizovat a psát, co by si tito lidé zasloužili, těm pejskům v dané situaci nepomůže.
Asi to byla ode mě drzost, ale prostě jsem napsala do jedné facebookové skupinky, kdo jsem a navrhla, že bychom mohli zorganizovat sbírku za město Hranice a pomoci. A vyšlo to.
Zjistila jsem, že hodně pejsků si rozebrali organizace v Čechách. Já si vybrala nadaci Dejte nám šanci, která sídlí v Bukovince u Ochozu u Brna. Jejich činnost jsem sledovala už dříve. Tato organizace si vzala do péče celkem 11 pejsků. Zavolala jsem paní do nadace, zeptala jsem se, co by jim nejvíc pomohlo a následně jsem vše vypsala na FB včetně čísla transparentního účtu teto nadace a nechala lidi, ať se rozhodnou, jakým způsobem chtějí pomoci.”
3. Takže sbírka probíhala čistě jen přes FB, nebo jste někoho ještě oslovila?
“Informace jsem šířila jen přes FB, jelikož jsem v Hranicích nikoho moc neznala a ani nevěděla, koho mám oslovit. Jedna z mých kamarádek však pracuje v jednom hranickém salonu. Právě ona se nabídla, že sbírku lidé mohou nosit k nim, a tak jsem to prostě zkusila.”
4. Jaká byla odezva lidí na Vaši aktivitu?
“Musím říct, že jsem do toho šla s tím, že se nikdo neozve a že zůstane jen při písemných reakcích na články. Ale lidé začali nosit věci a nakonec se toho nasbíralo docela dost. Darovali granule, konzervy, kapsičky, paštičky, různé pamlsky, piškoty, ale také desinfekční prostředky, starší vodítka a obojky, oblečky, deky, ručníky, papírové podložky a utěrky, obvazový materiál. Nejvíce bylo konzerv a paštik. Vše jsme osobně odvezli do nadace 17. února 2018 a úspěšně předali.
Velké poděkování patří manželům Slezákovým, kteří vzali své auto, zaplatili benzín a pomohli mi vše pejskům dopravit. Chtěla bych také poděkovat všem, kteří do sbírky přispěli a to i finančně na transparentní účet!”
Týraní psi z Kamenice nad Lipou ve zkratce
Již několik let si obyvatelé Kamenice nad Lipou ztěžovali na silný zápach jdoucí z domu v centru města. Věděli, že jsou v něm chováni psi, nikdo však netušil, v jak otřesných podmínkách.
Nejméně od roku 2002 padaly stížnosti, sepisovaly se petice, opakovaně docházelo k hlášení zhoršující se situace na policii i veterinární správu, padla také žaloba, všichni však byli na majitelku “domu hrůzy” krátcí.
Vše se změnilo až v roce 2017, kdy konečně soud obdržel dostatečné důkazy a vystavil povolení k prohlídce domu. Uvnitř něj se našlo celkem 212 psů ve špatném stavu, sami veterináři uvedli, že tak hrozný případ týrání zvířat nepamatují.
Psi vykazující různá onemocnění byli majitelce bez prodlení odebráni a rozmístěni do různých útulků a nadací v České republice, kde se jim dostává náležité péče a kde čekají na své nové, hodné a trpělivé páničky.
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář