Březnová výstava připomene osud sedláků v období kolektivizace

Březnová výstava připomene osud sedláků v období kolektivizace image not found

Na březen se v hranickém zámku připravuje poutavá výstava o těžkostech selského stavu v období násilné kolektivizace v době komunismu. Připomene, jak lidé v minulosti násilně přišli o svou půdu, ale také to, jak se rodiny i jednotlivci opět snaží navázat na tradici rodinného hospodářství. Výstava má být také důležitým připomenutím zkušeností i hodnot, k nimž se sedláci vždy hlásili a na které by dnešní moderní společnost neměla zapomínat!

Výstava „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“ zrcadlí období násilné kolektivizace v době komunistického režimu, kdy došlo k zásadní proměně venkova, jejíž důsledky jsou patrné dodnes i v našem regionu. Výstava připomíná těžké osudy vysídlených rodin a sedláků, kteří se stali oběťmi tehdejší propagandy. Nejenže velkostatkáři i drobní rolníci přišli o svou půdu, ale také končili ve věznicích a pracovních táborech jako nepřátelé státu.

Výstava, která ukazuje útok totalitních režimů na jednu sociální skupinu, časově zachycuje existenci selského stavu na českém území od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a socialismus až k současnosti, kdy sleduje příběhy selských rodin, které se rozhodly navázat na tradici rodinného hospodářství po pádu komunistického režimu.

Výstava probíhala od roku 2016 v Národním zemědělském muzeu v Praze, od května 2017 pokračuje ve zmenšené putovní verzi po českých a moravských regionech. Nyní ji tedy přivítáme i u nás. Výstavu, která má pomoci porozumět, jak došlo k drastickému oslabení selského stavu. Výstavu, která upozorňuje na možnou velikou ztrátu, kdyby česká společnost zapomněla na zkušenosti a hodnoty, k nimž se sedláci vždy hlásili.

Výstavu v Hranicích zahájí vernisáž ve čtvrtek 1. března 2018 od 17 hodin ve dvoraně Zámku Hranice. Akce proběhne pod záštitou senátorky Jitky Seitlové. Epozice bude k vidění do konce března, tj. 31. 3. 2018.

 

Úvodní foto: archiv Ústavu pro studium totalitních režimů

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář